Ed Caesar: Dve uri - Maratonski čas na meji mogočega

Pričakoval sem nekakšno strokovno sintezo trenutnega biološkega in psihološkega znanstvenega vpogleda v delovanje telesa vrhunskega maratonskega tekača, ki bi s svojimi izsledki ponudila konkreten odgovor na vprašanje, kdaj bomo videli prvega tekača, ki bo z razdaljo 42.195 metrov opravil v manj kot dveh urah.
Resnica o vzhodnoafriških superherojih
A Ed Caesar nam ne ponudi odgovora. Vsaj neposredno ne in nikakor ne otipljivo ali celo s konkretnimi poimenskimi namigi, ki se te dni radi pojavljajo v vrstah strokovnjakov za maraton. Avtor se še kako zaveda relativnosti okoliščin, ki bodo nekoč dovoljevale posamezniku ali celo skupini tekačev prvič prebiti to magično mejo. Namesto tega kot osrednjo nit pripovedi ponudi izjemno zgodbo o karieri Kenijca Geoffreyja Mutaija, tistega slokega Zemljana, ki je leta 2011 z neverjetnih 2:03:02 v Bostonu postavil tedaj najhitrejši maratonski čas na svetu. Rekorda mu zaradi pravil Mednarodne atletske zveze o standardih maratonskih tras uradno niso priznali, a v Mutaiju je v tistem trenutku zarjovela tiha želja, ki tli v vsakem vrhunskem atletu – postaviti svetovni rekord! In čeprav gre za več kot 42 kilometrov dolgo tekmo, so danes bolj kot kdaj koli prej v igri dragocene sekunde. In pripoved se začne...
Geoffrey Mutai je torej v ospredju obsežnega dela, ki se bere izjemno tekoče predvsem zaradi domala klasične zgodbe slehernega kenijskega dolgoprogaša, ki mu je uspelo in ga danes spremljamo na velikih svetovnih maratonih. Doslej smo pravzaprav o vzhodnoafriških atletih, ki v zadnjih dvajsetih letih nesporno kraljujejo na vrhu maratonskih razpredelnic, vedeli le nekaj splošnih dejstev: trenirajo trdo, nenormalno veliko, v okoliščinah, ki se zahodnim športnikom zdijo oddaljene svetlobna leta, v opremi, ki si ne zasluži tega imena, podkrepljeni s hrano, ki je v preobilja vajenih demokracijah zahodnega sveta na jedilnikih beračev. A vendar so najboljši. In ni jih malo! Ogromno jih je, celo toliko, da se med seboj ločijo po ožjih kategorijah: tekač dva-nič-šest, dva-nič-pet... dva-nič-dve! Slednji si je tako močno želel postati tudi Geoffrey Mutai, ki je po tistem bostonskem nastopu v sebi zaslutil potencial teka okoli 2:02. Najhitrejši na svetu! Svetovni rekorder! A kaj, ko je priložnosti tako malo, v urnikih najboljših maratoncev je prostora le za dva nastopa v sezoni in še kakšen polmaraton. Rezultat vrhunsko pripravljenega atleta je tako odvisen še od cele vrste spremenljivk: trase, vremena in konkurence. Tega maratonskega pokra se skozi celotno knjigo in Mutaijevo kariero bralec zaveda vedno bolj. Gre za vsakdanja odpovedovanja, stiske, družinske zgodbe tekačev, ki s svojimi dosežki preživljajo vse širše sorodstvo. Vse to nosijo v nogah, pljučih, srcu in psihi. Nikomur ni lahko, kot spoznamo še zlasti skozi tragično zgodbo velikega maratonskega upa in olimpijskega prvaka iz Pekinga Sammyja Wanjiruja.
Agenti, menedžerji in – doping!
Ed Caesar ničesar ne pusti odprtega, ali še bolje, zaprtega. Vzporedno z Mutaijevo zgodbo namreč v desetih poglavjih izvemo še izčrpne zanimivosti o maratonu (zgodovini, ozadju največjih svetovnih maratonov, poslu v vrhunski atletiki...), denarnih nagradah in predvsem o vsakodnevnem življenju vrhunskega vzhodnoafriškega maratonca. Na primer, da skoraj vsi po vrsti spijo od 10 do celo 16 ur (Florence Kiplagat) na dan. Med dolgoletnim raziskovalnim delom in večmesečnimi obdobji, ko je tako rekoč živel skupaj z Mutaijem in njegovim trenerjem Claudiem Berardellijem ter se spoprijateljil z velikimi imeni, kot so Wilson Kipsang, Patrick Makau in Dennis Kimetto, je Ed Caesar pridobil najboljši možen uvid v zanimiv in neizprosen svet maratona. Tukaj so še zgodbe o evropskih menedžerjih, ki danes prežijo na talente v Great Rift Valleyju že na osnovnošolskih krosih, in zloglasnih dottorejih, ki nad svojimi varovanci bdijo z – največkrat – cenenimi kitajskimi dopinškimi preparati. O njih Caesar v knjigi spregovori odkrito in kritično, prav tako tudi o nejasni politiki kenijske atletske zveze, ki se boji sama sebe oziroma sprejema povsem politične odločitve aktualne vladajoče struje. Atletika je pravzaprav trenutno v Keniji eden največjih poslov in politika se tega še kako zaveda, zato si je v zameno za davek na dobiček in “zahodni denar ” pripravljena zatisniti oči pred perečim in strupenim svetom dopinških zlorab. In ta tema je še kako aktualna ob letošnjih olimpijskih igrah v Riu, ko je IAAF zaradi pomanjkljivega protidopinškega programa Keniji skoraj prepovedal nastop njihovih športnikov.
Danes je Geoffrey Mutai bolj ko ne končal kariero, ostaja lastnik rekorda proge v New Yorku, bralec pa proti koncu knjige pred njegovim drugim nastopom na omenjenem maratonu z njim že skoraj osebno doživlja notranje boje in izpraševanja: “Ko bi mi le uspelo ujeti tisti duh... ”
Preberite še
Ne spreglejte
- Na Bostonskem maratonu je slavila Desiree LindenMinuli ponedeljek se je v Bostonu odvijal eden najbolj prestižnih maratonov na svetu ? Bostonski maraton, na katerem je prvič po leto 1985 slavila američanka.
- Zgodnji prijavni rok na tekaški del Soča Outdoor Festivala se zaključujeNajbolj prepoznavna disciplina v sklopu festivala je zagotovo trail run oziroma tek v naravi, ki se bo tokrat odvil v soboto, 30. 6. 2018 v Tolminu, na sotočju rek Soče in Tolminke.
- Tudi prsti na nogi morajo biti v top formiPri vseh delih telesa, ki jih tekači krepimo, pogosto pozabimo na prste na nogi. Tudi ti morajo namreč biti v formi, še posebej pa palca ...
- Ne fasada pomembna je notranjost - revija Tekac.si 04-05"Napredovali smo v znanosti, a nazadovali z našimi telesi, zato moramo več telovaditi in se načrtno gibati," je v odličnem intervjuju za revijo Tekac.si poudaril Stuart McGill.
- adidas bo udeležence bostonskega maratona obdaril na poseben načinNa letošnjem bostonskem maratonu bo vsak tekač v dar dobil video posnetek delčka svojega teka, za kar bo poskrbelo podjetje adidas.
- Novi Salomon XA ELEVATETekaški copat s katerim se lahko podate na še tako težak teren in si ga vzamete za svojega.
- Na štiri oči z Janom KlemenčičemJan je absolvent aplikativne kineziologije, sicer pa navdušen tekač.
- Kako se mentalno pripraviti na tekmoVas v kratkem čaka tekma na katero bi rabi bili dobro pripravljeni tako fizično, kot tudi mentalno? Potem je teh nekaj nasvetov je prav za vas ...
- V tretje (se) gre na Bovec maraton radoPrireditelji Bovec maratona so lani dokazali, da jim tudi vremenske nevšečnosti ne morejo preprečiti popolne izvedbe tekaške preizkušnje. Tekači pa so dokazali, da jim nič ne more preprečiti izziva v velikem amfiteatru bovške kotline.
- Wings for Life World Run: Letos s pomočjo aplikacije tecite, kjerkoli želite!"Tecite za tiste, ki tega ne morejo," je slogan teka Wings for Life World Run, ki poteka od leta 2014 in na katerem je sodelovalo že več kot 435.000 udeležencev.
Jamski mir je dober za telo in duha - 01/2018 NaProstem
Začetek hladne pomladi malo manj, a konec letošnje zime in začetek pomladi sta bila kot nalašč za obisk podzemlja, kjer je bilo pozimi tudi dvajset in več stopinj topleje kot na prostem.- Ženske so bolj na udaru za stresne fraktureStrokovnjaki imajo vse bolj konkretne podatke, zakaj so ženske bolj na udaru za stresne frakture ...
- Izberite paket po svoji meri in prihranite.Vsak dan nam pokloni nov izziv, novo doživetje.
- Hrana, s katero lahko nadomestite elektroliteSe želite pri nadomeščanju elektrolitov med in po aktivnosti izogniti športnim napitkom z elektroliti, ki pogosto vsebujejo sladkorje in aditive? Preverite katera živila so vam pri tem lahko v pomoč ...
- Na štiri oči s Tino Črnigoj MarcTina je zaposlena na Statističnem uradu RS kot svetovalka za družbene medije in marketing. V prostem času pa zelo rada teče, saj lahko med tekom odklopi misli in preprosto uživa na svežem zraku.
- Kako pravilno teči po hribu navzdolVerjeli ali ne, tudi po hribu navzdol je potrebno znati teči, saj se tako lahko izognete poškodbam.
- Največja skupinska prijava Konjiškega maratona dobi nagrado! Če so "prehitro" odprli posamične prijave, se je Konjiški maraton odločil še za zgodnejšo odprtje skupinske prijave. Ni bila prvoaprilska ? skupinska prijava na 6. Konjiški maraton je odprta!
- adidas UltraBOOST za maksimalno tekaško izkušnjoS prihodom pomladi se na tekaške proge vračajo novi in še naprednejši copati adidas UltraBOOST.
- Kaj morate vedeti o žuljih?Se pogosto spopadate z žulji? Takoj jih lahko sanirate oziroma preprečite ...
- Je za rezultate boljša aktivna ali pasivna regeneracija?Telo se po zahtevnih trening mora spočiti, saj bi sicer lahko prišlo do poškodb. A vprašanje je, ali je bolje, da se regenerirate z aktivnim ali pasivnim počitkom?
- Na štiri oči s Saro GuljaSara je študentka aplikativne kineziologije in ena izmed treh trenerjev tekaške skupine Ekipca v Kopru. Sicer pa zelo rada teče tudi sama, saj jo tek sprošča.
- Kako trenirati kot Ironman?Ironman - sveti gral vzdržljivostnih športov. Na poti do ciljne črte je potrebno premagati 3.86 kilometra vode, 180.25 kilometrov kolesa in preteči celoten maraton (42.20 km).
- Kako se spopasti z vnetjem pokostniceVnetje pokostnice je eno najpogostejših tekaških poškodb. Če se z njo borite tudi vi, si preberite, kaj lahko storite, da bolečine omilite.
- Tekač si 365 dni - revija Tekac.si plusTek je vedno veljal za garaški šport in maraton je bil kot ultimativen preizkus človekovih zmogljivosti rezerviran le za vrhunske športnike.
- Na tek ob živahnih zvokih glasbeRadi tečete ob glasbi? Tukaj je nekaj pesmi, ki bodo še dodatno popestrile vaš tek.
- Zakaj bi morali uživati več jajc?Ne le da so slastna, ampak tudi pozitivno vplivajo na vaše zdravje.
- Na štiri oči z Urbanom LavrenčičemUrban dela kot računovodja, sicer pa je ljubitelj aktivnega gibanja v naravi. Zelo rad teče, saj meni, da je svet skozi oči tekača lepši.
Družabne (ne)aktivnosti - Revija BICIKEL ( 3-4 )
Nedavno mi je v roke prišel članek o slovenskih vladarjih na družabnih omrežjih. Na lestvici vlogerjev in blogerjev sem med prvimi desetimi poznal le enega.- Bi morali jemati kolagen?O kolagenu je zadnje čase veliko govora, saj naj bi imel številne pozitivne učinke na telo. Pa je to res in ali bi ga morali uživati tudi vi?
- Vas ob vdihovanju hladnega zraka peče v prsih?Suh zrak in nizke temperature lahko otežijo dihanje med tekom. Kaj storiti?
- Vas po zahtevnih treningih bolijo mišice? ... Preverite zakaj se to dogaja in kaj lahko storite, da bolečine premagate.
- Na štiri oči z Nikijem AntolovićemNiki je profesor športne vzgoje, kondicijski in tekaški trener ter košarkarski sodnik, sicer pa energičen, družaben in komunikativen fant, ki zelo rad teče.
- Hrana, s katero lahko umirite slabostSe tudi vam dogaja, da vam je med ali po napornejših trening slabo? Verjeli ali ne, to težavico lahko omilite tudi z ustrezno hrano.
- Okrepite ter raztegnite trup in hrbet z jogoSi želite raztegniti in obenem okrepiti trup in hrbet? Pri tem so vam lahko v pomoč tudi nekatere joga vaje, ...
- Napovedujemo: Asics Gel-Nimbus 20Asics letos praznuje kar dva jubileja njihovih legendarnih copat najvišjega razreda. V drugi polovici leta pričakujemo že 25. izvedbo Kayana, pred začetkom pomladanske sezone pa prihaja dvajseti Nimbus, Asicsov najbolj blažen nevtralni copat.
- Zakaj bi morali tekaške copate nositi le za tek?Ste že slišali, da morate tekaške copate nositi le za tek? Razkrivamo, zakaj je temu tako ...
- Na štiri oči z Majo ŠkrljMaja je vzgojiteljica predšolskih otrok, v prostem času pa veliko časa posveča športu, v katerem preprosto uživa.
- Napake, ki lahko pokvarijo vadbo za močSte se tudi vi kdaj dan po naporni vadbi za moč naslednji dan zbudili čisto ''polomljeni'' in razboleni? ...
- Prepoznajte simptome, ki razkrivajo bolezni srcaBolezni srca se lahko kažejo na različne načine, tudi take za katere si nikoli ne bi mislili. A prej, ko jih prepoznate, boljše bo to za vas in vaše zdravje.
- Zakaj morate uživati ogljikove hidrateUživanje čim manj ogljikovih hidratov je postal kar že nekakšen trend, ki pa za aktivne posameznike ni nujno tudi dober.
- Na štiri oči z Marjetko ŠibeljaMarjetka je aktivna na številnih področjih - zaključuje študij prehranskega svetovanja, v dopoldanskem času spremlja gibalno oviranega otroka, v popoldanskem pa dela kot NCSF osebna trenerka. Sicer pa je tudi vzdržljivostna športnica - triatlonka in zagovornica nizkohidratnega načina prehranjevanja.
Komentarji
Dodaj komentar