Pravi tempo za boljši tek

Pravi tempo za boljši tek
25.02.2015 AVTOR: Tina Ambrožič
Če boste poznali svoj tempo, boste bolje vedeli, kako hitro ali počasi morate teči, da bi dosegli željeni cilj.

Ali veste kako hitro tečete četudi ne pogledate na uro, ki namesto vas beleži vse podatke? Prepričani smo, da ne. Strokovnjaki namreč ocenjujejo, da rekreativno tekači pogosto precenijo ali podcenijo svoj tempo za okoli 32 do 40 sekund na dober kilometer in pol. Spet drugim pa je tempo čisto nepomemben, sploh, če trenirajo na čas. A ne glede na to, kakšen je namen vašega teka, je dobro, da se zavedate, kakšen je vaš tempo, saj boste tako izboljšali vašo vzdržljivost. A kako vedeti, kakšen tempo imate? tudi tega se je moč naučiti ...

Dobro se ogrejte
Prehiter tek vam lahko povzroči številne težave. Na krajših razdaljah, na primer, lahko s prehitrim tekom mišice preplavijo stranski produkti porabljene glukoze, ki jih telo ne more tako hitro odpraviti iz telesa, zato ste prisiljeni tek upočasniti. Prehiter tek na daljše razdalje, pri višjih temperaturah, bo pretirano segrel vaše telo in vam tek izjemno otežil. Pri dolgih tekih, kot so polmaratoni in maratoni, pa boste s tem prehitro potrošili glikogen v mišicah, zato bo telo namesto te začelo uporabljati maščobo, ki pa se v energijo pretvarja dlje časa. Kar pomeni, da boste prav tako tek morda s težavo zaključili.
Prav zaradi omenjenih težav je priporočljivo, da se pred tekom dobro ogrejete – za krajše teke si lahko za to vzamete več časa, za dalje pa manj.  

Naučite se teči z različnim tempom
Večina ljudi teče ali zelo hitro ali počasi oziroma ''jogira''. A med tema dvema dimenzijama obstaja malo morje različnih tempov, ki bi jih morali poznati in tudi uporabljati. Naučite se jih lahko tako, da poskusite kratko vajo, ki sestoji iz daljšega ogrevanja, dobre dva kilometra teka s tempom maratonskega teka, okoli štiri minute polmaratonskega tempa teka, med obemi pa si privoščite dobro minuto in pol lahkotnega teka.
Seveda, če trenirate za določen cilj, poskrbite tudi za to, da boste tekli s ciljnim tempom, saj boste le tako vedeli, kaj lahko pričakujete na dan tekme.

Trenirajte po občutku
Na treningu vam ni vedno potrebno imeti s seboj ure, raje poslušajte svoje telo. Pozornost posvetite  ihanju in poglejte ali med tekom še lahko govorite ali ne. Če boste tekli z maratonskim tempom, si bodo vaše dihanje in koraki sledili v razmerju 3:3, kar pomeni, da boste v treh korak trikrat vdihnili in v treh korakih izdihnili. Polmaratonski tempo bo nato sledil v ritmu 2:2, 5km ali 10km tek pa v ritmu 1:2 ali 1:1. Če vam je lažje se lahko ravnate tudi po temu, ali še zmorete govoriti – pri maratonskem tempu boste še zmogli dolge stavke, pri polmaratonu vam bo to uspelo le na pol, na krajših razdaljah pa boste komaj zdrdrali kakšno besedo.

 

Prirejeno po: Proper Pacing Will Make You a Better Runner. Celoten članek si lahko preberete tukaj.

 

Značke: Trening, Prehrana
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ