Kdaj prvic na 21km?

Domov > Forum > Kdaj prvic na 21km?

Kdaj prvic na 21km?

SORTIRAJ PO:
dianak 09.08.2014 22:13
Pozdravljeni vsi skupaj na forumu.
Sem zacetnica v teku. Tecem redno od marca 2014 in sem mamica 7 mesecnemu sinku.
Zanima me kdaj prvic na 21km?
Kako ves da si "ready"?
Tecem takole pon 7-8km sre 7-8km pet 10km in ned daljsi tek 10km naprej odvisno. Do zdaj sem najvec pretekla 13km.
Enkrat do dvakrat na teden tecem po razgibanem terenu 12km.
Za 10km rabim 1:01:52.
Hvala za vse odgovore.
Lp
Nina77 11.08.2014 17:58

Pozdravljena!

 

Najprej čestitke za vstrajnost navkljub sedemesečnemu škratku. Zelo mi je všeč, da nadeš čas še za rekreacijo.

Zdaj pa k vprašanju. Moje mnenje glede na lastne izkušnje je, da zmoreš. Nikakor pa pri prvem pol maratonu ne smeš gledat na čas. Teči po občutku in poslušaj svoje telo. Glede na teninge, katere si opisala, 21 nebi smela biti težava - vse je v glavi. Razen, če si kdaj utrpela kakšno poškodbo in le to čutiš pri teku. svetovala bi, da enkrat do dvakrat pred 21 - tko pretečeš vsaj 18 km. Pet dni prej pa počivaj jej hrano bogato z ogljikovimi hidrati in se izogibaj kakšnih diet. Le pogumno in poslušaj sama sebe pa bo šlo! Srečno!

Urednik 12.08.2014 18:09

Si predstavljam, da je tek kar osvežitev. Kot je napisala @Nina77 si sposobna preteči 21km, le da se pri prvi 21-tki nikakor ne bi oziral na čas. Na prireditvah je tudi močan naboj množičnost, ki te potegne in nevarnost tega je, da začneš prehitro. Greš po svojem tempu in prva 21-tka bo osvojena.

luka6 13.08.2014 00:16

Kot sta napisala že predhodnika, mislim da glede na količino pretečenih kilometrov ne boš imela težav preteči 21km razdaljo. Tako kot ti je svetovala Nina77 - naredi kakšen tek dolg vsaj 18km ter še kakšnega več dolgega okoli 15, 16km. Ostale pa lahko ohraniš na tej razdalji, kot jih delaš sedaj. Za preteči 21km bi moralo to povsem zadoščati.

Če pa bi želela doseči še nekoliko boljši čas, pa je priporočljivo da mogoče 1krat tedensko namesto klasičnih 7-8km enakomernega tempa, narediš kakšne intervale (npr. 3x1000m ali 3x2000m) ali pa tudi enakomeren tek, vendar pri nekoliko višji hitrosti teka (tempo tek 7-8km). Pri teh hitrejših tekih ne pozabi na dobro ogrevanje pred vadbo ter lahkoten tek ob koncu vadbe.

Priporočal bi ti, da poleg teka v tedensko rutino vključiš tudi vaje za moč. Ti lahko precej pomagajo pri teku, služijo pa tudi kot preventiva pred poškodbami. 

Ne pozabi pa predvsem uživati v teku :) 

amelkimnik 17.08.2014 08:16

    Sem 33 letna mamica in in sem zadnje pol leta zacela z tekom,ki mi je zelo pomagal pri stresni locitvi, vsak dan tecem dvakrat do trikrat dnevno in to kratke relacije 2,3,4 km odvisno od pocutja.Sedaj sem se prijavila na nocni tek po Ljubljani10km in tudi maraton seveda tisti10km,nisem se v sebe prepricana ce mi bo vspelo priti do cilja,nevem ce sem telesno dovolj pripravljena kajti sem se zacetnik in nisem razen DMteka na5km tekmovala.Volja in zelja me vodijo ciljem naproti.mežik

Postopac 18.08.2014 08:46

Živjo, jaz imam pa podobno vprašanje če rečemo da bi želel teči na maraton. Zadnjih par mesecev kar precej tečem, nekajkrat sem tekel že po 20km pod 2h. Laično sem razmišljal da bi poizkusil preteči 30km pa nato še 35km Postopoma da vidim če zmorem. Vendar ko gledam kakšne programe za treninge maratona, so vsi teki dolgi tja do 90min. Kako potem veš če lahko tečeš 4h ?

Hvala za nasvete ;) 

luka6 18.08.2014 14:59

@amelkimnik - verjamem, da ti bo ob redni vadbi teka uspelo preteči 10km. Poskušaj vsakodnevnim krajšim tekom dodati še kakšen daljši tek ob prostih dnevih (vikendu). Za začetek so lahko daljši teki dolgi okrog 6-8 km in jih nato stopnjuješ do 10-12km. Tempo naj bo umirjen, takšen da se bi ob teku lahko z nekom brez težav pogovarjala. Ta krajše teke pa poskušaj strniti v 1 do max 2 teka dnevno. Ne pozabi zadnjih 10 dni pred tekmovanjem nekoliko zmanjšati količino kilometrov. Za lažje premagovanje daljših tekov in pripravo na 10km pa se lahko pridružiš tudi kakšni tekaški skupini v svojem kraju ali okolici. Pa veliko tekaških užitkov še naprej :)

@Postopac - priprava na maraton zahteva približno pol leta načrtnega dela. Glede na to da tečeš redno in da si odtekel že tudi nekaj daljših razdalj je bila verjetno bazična priprava kar dobra. Ko boš stopnjeval kilometre pazi, da se ti ne začne pojavljati utrujenost, ki se prenaša iz tedna v teden (v tem primeru zmanjšaj količino). Večji del tekov je še vedno lahko počasnejših in dolgih med 10-15km ter za vikend kakšen daljši tek (počasi povečuj razdaljo do 33-35km). V zadnjem mesecu in pol dodaj kakšne bolj intenzivne teke ter temu primerno prilagodi količino. V zadnjih 3 tednih pa se osredotoči predvsem na zmanjševanje količine kilometrov.
Tako da, ti teki okoli 90 minut so za med tednom dovolj, za vikend pa le na kakšen daljši tek. :) Glede programov pa jih letos najdeš tudi na tekac.si. Sestavljeni so tudi za maratonsko razdaljo - povezava na opis programov (jih najdeš v okvirčku na desni). 

moja65 27.08.2014 22:34

Postopac, se povsem strinjam z vsem kar je napisal že luka6. Zadnje manjkajoče kilometre boš odtekel na krilih navijačev in adrenalina. Pred leti sem pretiravala z dolžino dolgih tekov, in odtekla zadnji dolgi tek pred tekmo v dolžini 45 km, in še kakšna dva dolga teka po cca 40 km. Tako sem prišla na start preutrujena, brez prave moči.

Pri treningu pa pazi, da po dolgem teku ne pričneš prehitro s kakšnimi intervali. Je nevarno za poškodbo.  Pozoren bodi tudi na raztezanje... starejši kot si, bolj je pomembno.

Ne bodi obremenjen s časom, teci po pameti, enakomerno in ko boš utrujen in pričel čutiti mišice se spomni, da so to posebni maratonski užitki... Srečno!

ana7677 16.09.2014 21:51

amelkimnik teka na 10 km ne vzemi kot tekmovanje ampak kot preizkušanje sebe. Jaz verjamem, da ti bo uspelo preteči 10 km. Si 33 letna mamica in če ti kaj pomaga moja izkušnja ti jo povem: Sem 38 letna mamica. V zadnjih treh letih sem rodila dva sinčka (nista dvojčka) :). Na DM-ove teku sem pretekla 10ko. Sedaj tečem parkrat na teden nekje med 4 in 10km. Odvisno od dneva. Moj moto je: Če noge nesejo glavo ne gre, če pa glava nese noge...se preteče toliko kot si zadaš za cilj. lp

 

Novakova 30.10.2015 20:21
Da ne odpiram nove teme, da ne smetim.
Odrasla ženska sem. V času menopavze.... Polna sem zgodb, da je 'mena kriva za vse'. Kriva je za povečan apetit, uvelost kože, brezvoljnost, živčnost, debelost....
Odločila sem se, da bom 21.5. Pretekla 21 km.
Kaj zmorem? Skorajda nič. Pretečem 10 km v 60 minutah. To mi je maksimum. Vzdržujem kondicijo s 6, 7 km teki, kolesarjenjem (do max 100 km na dan) in s kakšnimi občasnimi vajami za moč.
Prihaja zima. Moj kraj je brez ulične rasvetljave, pločnikov...tudi asfalta je bore malo. Tečem sama. Kako čez zimo ohraniti voljo, da bom zmogla in natrenirati telo, da bo šlo?
Novakova 30.10.2015 20:29
...pa še to. Tečem za dušo. Po občutku. Brez ur in intervalov... Vedno po neutjenem makadamu, poljskih poteh..., brez tehnike (muzika, ura, telefon...le očala, proteza in podaljšane prsi mi onemogočajo popolno svobodo gibanja).

Sem preveč domišljava če sanjam o 21-ki v času 2.10?
Cwetko8091 03.11.2015 22:41
Z rednimi treningi pa tudi če bodo dolgi le od 7-10 km mislim, da ne bi smelo biti (večja) ovira prepreči 21km. Za nek določen časovni cilj se je dobro zgledovali po kakšnem planu.
vw-ljubljanskimaraton.si/sl/p rograms/M21/30
ali
http://www.aktivni.si/tek/priprava-na-ljubljanski-polmaraton-in-10-kilometrski-tek-v-sestih-tednih/
LEGRASPORT 30.11.2015 17:30

Brez problema. Pa ne 21km ampak 42km. 

klempo13 08.12.2015 17:35

Vsem vprašanj polnim in odgovorom željnim in tudi vsem ostalim.
Sam sem pričel teči novembra 2014 (to dobiš, če poslušaš Born to run in te čisto razrajca). Pred tem sem se teka izogibal (kot hudič križa), ker je menda smrt za (pre)težke ljudi oziroma njihova kolena.
Letos sem se prijavil na 10-ko na Mali kraški maraton. Ko smo se vozili v Sežano, sem bil notranje boje, ker sem sam vsake 10-14 dni tekel teke med 12 in 15 km in sem želel v teku uživati kar najdlje. Za to je bila 10-ka malo prekratka, za 21-ko pa nisem bil prepričan, kako in kaj bo.
Do Sežane sem se odločil, da grem na 21-ko in kar bo pa bo. Po navodilih kolegice, ki je tekaška veteranka, sem začel absurdno počasi (ker te množica ponese, da greš preko svojega ustaljenega tempa, potem pa na 3/4 crkneš). Glavni namen mi je bilo uživanje v teku in med tekom. Tako sem v drugem delu svojega krstnega teka spoznal, da menda obstajajo časovne limite (za 21-ko je bila tri ure), in ker sem to izvedel na 18-em kilometru, je bil zaključek nenavadno hiter (ja halo, meda pa ja ne bom DNF, ker sem nekaj minut prepozen :)).
Po tem sem v sezoni 2015 odtekel še tri 21-ke (Markovci, Radenci, Mozirje), vse brez problema in s precejšnjim izboljšanjem svojega časa (trenutno je ta 2:24, Sežana je bila 2:57).
Moje ugotovitve so:
Telo je zmožno hudika in pol!
Telo je zmožno hudika in pol, a če ga želite imeti v dobrem stanju čez n-let, morate poslušati svoje telo in ga upoštevati.
V teku morate uživati, brez tega ne gre na 2, 5, 10, 21,...kilometrov.
Imam občutek, da večina ljudi dela napako in prične s hitrim tekom. Sam sem začel z dolgim tekom, kjer je bila primerno nizka intenziteta. Tako mi je bilo vedno dobro teči, tudi ko sem pričel pritiskati nae, da zmorem hitreje, ker je šlo postopoma.
Ne zanemarite počitka! Do Markovcev, sem kolikor toliko redno treniral. Po Markovcih sem pred Radenci iz Mozirjem 14 dni samo počival. In vam povem, teči spočit je, kot bomba!
Tako ali drugače, mora biti telo za tek utečeno. Sam imam dolgoletno bazo v gorskem in cestnem kolesarstvu, tako da sem kljub visoki teži (120 kg), športen tip, ki dobro skriva svojo kondicijo. Ker sem se kot hudič križa bal raznih pokodb kolen, sem zelo zelo dobro prisluhnil svojemu telesu. Prebral in preposlušal veliko knjig, glede tehnike teka, med tekom sem spoznaval občutke različnega pristajanja na stopalo in jih med tekom kombiniral.
Po zadnjem odtečenem polmaratonu, sem se odločil, da je tek definitnivno postal eden od mojih zelo priljubljenih športov. Dosedaj sem tekel brez poškodb, a vem, da na dolgi rok, ob tej teži, temu ne bo tako. Tako sem trenutno na tekaški pavzi, ki bo trajala do takrat, da se teža ne približa ali postane dvomestna.

Torej, ali bo šlo 21?
Če bo, bo to zelo dober občutek. Če pa ne bo, pa boste videli, kaj so vaše šibke točke in bo šlo naslednjič! 

1
DODAJ ODGOVOR
SLEDI OBJAVI