Na 24. teku k Sv. Primožu zmagala Timotej Bečan in Špela Gonza

Tek je štel za Tekaški pokal Občine Kamnik in za Pokal Slovenije v gorskih tekih.

Sonce in tople temperature sta botrovala temu, da se je teka udeležilo kar nekaj tekmovalcev. Trase so bile različne glede na starost, članska kategorija je imela 3,5 kilometsko traso s 380 m višinske razlike. Zmagala sta Timotej Bečan, ki je na vrh pritekel v 16-ih minutah, in Špela Gonza, ki je ciljno črto prečkala v 20-ih minutah in 52 sekundah.

Timotej Bečan je zapisal:

"Jaaa, nova zmaga! Tokrat na Teku k Primožu! Za razliko od nedeljske je bila ta tekma krajša, ampak zato toliko bolj intenzivna. Rekord proge ostaja nedotaknjen in izziv za naslednja leta, sem pa svoj čas od lani popravil za 38 sekund, kar štejem kot odličen napredek, obenem pa je to 3. najhitrejši čas v zgodovini tega teka? Super zadovoljen!"

Vsi rezultati TU.

Fotografije: TU.

Zanimivosti Teka k Sv. Primožu

• Tek je vsa leta zaznamoval začetek sezone z imenitno udeležbo, letos šele prvič šteje tudi v niz Pokal Slovenije v gorskih tekih za mladinske in otroške kategorije,
  • trasa teka se vseh 24 izvedb ni spreminjala,
  • Sebastjan Zarnik (15:42) je rekord postavil leta 2005,
  • Rekorderka Silva Vivod (19:07) je rekord tekla pred 22 leti in še vedno drži, najbolj pa so se ji približale Mateja Šušteršič in Mateja Kosovelj, lani je zmagala Jasmina Jelovšek (20:17),
  • od leta 2005 je tek tudi za mlajše kategorije, zadnja leta v najbolj znamenitem zgornjem odseku, ki ga poznajo predvsem romarji,
  • trasa teka je znamenita tudi s časov turških vpadov, po legendi so Turki s konji popadali v prepad,
  • tek je v času občinskega praznika Občine Kamnik, priznanja je podeljeval tudi sedaj najbolj znan nekdanji župan Marjan Šarec,
  • Sebastjan Zarnik je zmagal na osmih tekih v dobi 2004-2015,
  • Mateja Šuštaršič ima šest zmag, Silva Vivod pet, od tega je trikrat tekla pod mejo 20 minut,
  • Poleg Zarnika je le še Jernej Katelec tekel pod magično mejo 16 minut. Trikrat je bil na isti trasi izveden tudi vzpon z gorskimi kolesi, rekorder je Jure Golčer, ki se je edini spustil pod mejo 16 minut, ni pa bil hitrejši po času od Zarnika,
  • 18 tekačev ima svoj osebni rekord od 17 minutami,
  • čas 17:49 zadostuje za uvrstitev na lestvico vseh časov, kjer je doslej 44 imen, v času dosežka ni bilo nobenega od omenjenih še v mladinski konkurenci,
  • rekordno število udeležencev je bilo leta 2002 (171) in 2012 (168). Lani je bila druga najnižja udeležba v vsej zgodovini. Prvič 1996 je v snegu teklo 50 tekačev in tekačic.