Salomon Skin Pro 14+3
Prostornina: 14 + 3 l
Prostornina vodnega meha: 1,5 l
Teža: 430 g
Prodaja: Amer sports
www.salomon.com/siCena: 150 EUR
Salomon Skin Pro 14+3
Prostornina: 14 + 3 l
Prostornina vodnega meha: 1,5 l
Teža: 430 g
Prodaja: Amer sports
www.salomon.com/siCena: 150 EUR
14-litrski nahrbtnik, ki ga je mogoče z zadrgo preprosto razširiti še za tri litre, bo brez težav prenesel štiri litre tekočine, pri čemer bo v velikem žepu še vedno dovolj prostora za ostale potrebščine.
Obilica prostora
Pravzaprav ni klasičen nahrbtnik, ampak neke vrste brezrokavnik, v katerega spravimo celo več stvari kot v klasičnega ribiškega z nekaj deset žepi. Nahrbtnik pravzaprav »oblečemo «. O kakšni zračnosti sicer ni govora, toda na daljših tekih moramo pač potrpeti – in če že moramo trpeti, je Salomon kar prava izbira. Material naramnic je mehek, hrbtni del pa je iz hitro sušeče se mrežice. Ko si ga oprtamo, ga za začetek fiksiramo tako, da trakove na naramnicah povlečemo navzdol, potem pa z dvema trakovoma na prsih spnemo še naramnice.
Meh za vodo prostornine 1,5 litra je Hydrapakov izdelek, opremljen je z merilno skalo. Cevčica je odstranljiva, na ustniku je vrtljiv ventil. Meh vstavimo v z aluminijem izolirano vrečko, ki naj bi preprečila, da tekočino ogrejemo s telesno temperaturo. Žal je vrečka premajhna, če meh napolnimo s poldrugim litrom. Nameščanje hidracijskega sistema je nekoliko zapleteno, saj cevko skozi dve luknji v nahrbtniku speljemo od spodaj navzgor in po desni naramnici še skozi tri zanke.
V velik žep lahko pospravimo zavidljivo količino prtljage, še dodatno pa ga povečamo tako, da preprosto odpremo zadrgo na notranji strani. Na skrajnem hrbtnem delu je manjši žep za potrebščine, ki morajo biti takoj pri roki, ob straneh pa sta odprta žepa – vanju lahko spravimo bidona in še kakšno malenkost. Izredno priročna sta tudi žepa na naramnicah z zateznim sistemom, kamor sem vstavil Salomonovi mehki 500-litrski »steklenički «. Na levi naramnici je še manjši žep za kakšno drobnarijo, ki mora biti ves čas pri roki, zraven pa je pripeta še piščalka.
Dobrih 5 kilogramov opreme
Ko sem meh napolnil z dobrim litrom vode, sem lahko v veliki žep spravil dolge tekaške hlače in majico, anorak, kapo, rokavice, etui za sončna očala, naglavno svetilko, manjši komplet prve pomoči in denarnico, v manjši, lažje dostopen žep pa zemljevid z malim vodnikom in telefon večjega formata ter nekaj energijskih ploščic. V vsak stranski žep sem vtaknil po en bidon prostornine 0,6 litra, dodal sem še zložljivo posodo za psa, v žepa na naramnicah dve Salomonovi mehki steklenički prostornine 0,5 litra, ključe pa sem spravil v mali žep na naramnicah. Brez idej, kako nahrbtnik napolniti, sem slednjič v veliki žep vtaknil še malo potovalno brisačo. Če bi imel še več stvari, pa bi lahko nahrbtnik tudi razširil! S pomočjo posebnih zank je mogoče na hrbtno stran pritrditi še pohodne palice, česar pa za preizkusni 14-kilometrski tek po Rožniku nisem vzel s seboj, ker sem bil sredi Ljubljane že tako videti kot vesoljec.
Tako opremljen nahrbtnik je tehtal 5,3 kilograma (prazen tehta 430 gramov). Kljub zajetni teži se je odlično izkazal – na ramenih stoji kot prilepljen, seveda pa ne moremo pričakovati, da bo dodaten »brezrokavnik « blagodejno vplival na razgreto telo. Še največ pripomb imam spet na hidracijski sistem. Cevka je kar nekoliko pretanka in pretok vode precej šibek. Stranska žepa sta prostorna, za bidona morda kar preveč, in ves čas sem se bal, da ju bom izgubil. To se – čudežno – ni zgodilo. Dobro pa je, da lahko tja poleg bidona spravimo še kakšno rezervno majico.
Nahrbtnika navsezadnje ne bodo cenili samo tekači, ampak tudi hitrejši pohodniki ali ljubitelji daljših treking ali orientacijskih preizkušenj, ki morajo imeti svoje navigacijske potrebščine ves čas pri roki. Funkcionalnost je namreč skoraj neverjetna, prostora pa lovcu na rekorde zlepa ne bo zmanjkalo. Pohodnikom po drugi strani priporočam, da se raje ozrejo po Salomonovi liniji Training.
Salomon Soft Flask, 500 ml
Mimogrede sem preizkusil še pollitrski mini meh, ki ga lahko vtaknemo v žepa na naramnicah. Slišal sem, da jih nekateri kritizirajo, in res je vprašanje, zakaj ne bi raje izbrali klasičnih bidonov. Salomonov odgovor je preprost: ko jo izpraznimo, jo lahko zložimo in pridobimo prostor. Osebno mi je bila všeč, še posebej zaradi slabega pretoka vode iz hidracijskega meha. Ko namreč ustnik stisnemo z zobmi, lahko vsebino vrečke dobesedno ožamemo v usta in v kratkem času spijemo veliko tekočine.
Cena: 18 EUR