
Na spomladanskem polmaratonu v Sežani mi je padel v oči Forerunner 301 – model ure, ki se danes ne prodaja več - ko sem ga opazil na zapestju enega od uradnih narekovalcev tempa, ki mi je že tedaj zelo nazorno razložil njegovo delovanje. Predvsem sem bil v tistem trenutku navdušen nad funkcijo »virtualni partner«, ki je ves čas, bodisi v času ali pa v razdalji, grafično opozarjala, kako dobro sledimo zastavljenemu cilju. Ko smo kasneje na uredništvu dobili možnost testiranja nove, nadgrajene verzije Forerunnerja, ki nosi naziv 310XT HR, sem se seveda razveselil »odrasle igračke«.
Nastavitve
Nastavljanje in prvi stik z uro je zelo enostaven, najbolje pa je začeti kar pri izbiri jezika, kjer je v zadnjem času slovenščina v rednem naboru, kar je zelo spodbudno za uporabnika. Z enostavnim brskanjem in drsenjem po menijih, spreminjanjem vnosov ter potrjevanjem novih vrednosti, bomo svoje preference zelo hitro osvojili. Pri tem se splača biti čimbolj realen pri vnosu podatkov o teži, starosti in stopnji pripravljenosti, saj nam je na podlagi teh parametrov in našega srčnega utripa med samo vadbo, na koncu na voljo precej temeljita analiza naših treningov. Sledijo seveda še vse ostale nastavitve, od ure, kilometri ali milje,...itd.
Uporaba
Vse Garminove ure se pravzaprav začenja uporabljati pred hišo, tako rekoč – pod milim nebom, saj mora napravica najprej locirati satelite, preden se odločimo za začetek treninga. Na zaslonu si lahko poljubno izberemo informacije, ki bi jih bili radi med tekom deležni, bodisi je to čas (pod katerim se z manjšimi številkami izpisuje naša povprečna ali trenutna hitrost(odvisno od nastavitve), zgoraj pa lahko opazujemo pretečeno razdaljo), bodisi srčni utrip z možnostjo sprotnega izrisevanja grafa srčne obremenitve, ali pa imamo vključeno funkcijo prej omenjenega virtualnega partnerja, glede na katerega se orientiramo v hitrosti našega dnevnega izbora treninga. Zaslon si lahko razdelimo na štiri dele, vsega skupaj pa je možnih 16 različnih kombinacij izpisovanja podatkov. Forerunner 310XT HR nas po želji sproti opozarja z zvočnimi ali vibracijskimi signali, vkolikor smo pod ali nad mejo zastavljenega treninga, hkrati pa je prva tovrstna Garminova napravica, ki je vodotesna do globine 50m in je poleg tekačem in kolesarjem, namenjena tudi plavalcem.
Prenos podatkov
Kot smo pri Garminu že vajeni, je tudi pri Forerunnerju 310XT prenos podatkov na računalnik sila enostaven, tokrat preko brezžičnega vmesnika Ant+ v obliki USB ključka. S programom Training Center ali s pomočjo spletne aplikacije Garmin Connect in tamkajšnjega osebnega računa, imamo potem na voljo neomejeno bazo podatkov svojih treningov, grafov, map, kjer je zabeleženo praktično vsaka malenkost iz našega treninga( hitrost, tempo, intervali, utrip, višina,…). Vse to lahko med seboj primerjamo in analiziramo, vse seveda v dobro našega športnega napredka.
Vkolikor ste pripravljeni vaše športno udejstvovanje dvigniti na naslednjo raven, je Garmin Forerunner 310XT HR definitivno naše toplo priporočilo, saj praktično vsebuje čisto vse, kar celo najzahtevnejši uporabnik pričakuje in je ta trenutek na voljo v obliki športnih ur in ročnih računalnikov.
Več informacij: www.garmin.si
Spodaj si oglejte še kratek predstavitveni video.