Na štiri oči z Antunom Srimcem

Na štiri oči z Antunom Srimcem
07.06.2013 AVTOR: Jure Jeraj
V tem tednu predstavljamo tekača, človeka, ki si težko predstavlja življenje brez te lepe rekreacije, zobozdravnika in nekoga, ki mu ni težko pomagati sočloveku.

OSEBNO:

Ste član kakšnega športnega društva ali kluba?

Sem član zdravniškega športnega društva Medicus Ljubljana.

Kateri so vaši najljubši tekaški copati?

Včasih sem uporabljal Mizuno, zdaj pa Brooks. Sem mišljenja, da je pretežno vse v glavi in ne v copatih.

Lahko navedete imena sponzorjev

Zadnje čase tečem v dresu Segafredo Sankonni.

Kaj morate imeti vedno v hladilniku?
Sploh ne vem, kaj imamo doma v hladilniku, v hladilnik ne zahajam.

Ali kdaj med tekom poslušate glasbo?

Ne, nikoli. Raje poslušam in opazujem naravo, meditiram.

Uporabljate kakšno športno uro?

Ja. Prej sem imel Polar, zdaj pa Garmin.

Antuna sem srečal pred približno osmimi leti, ko sem prišel v njegovo ordinacijo. Ker sem tudi sam rad tekel, sem takoj opazil tekaška priznanja, ki visijo na zidu. Strokovnost, velik občutek in prijaznost so vzrok, da se še vedno vračam. In pa to, da več ne vem kaj je strah pred obiskom zobozdravnika. Več o njegovi zgodbi pa si preberite v nadaljevanju.

Kdaj ste se pričeli ukvarjati s tekom?
S tekom sem se začel ukvarjati že kot otrok, saj sem vsak dan  do šole prehodil približno 2 do 3 kilometre. To je trajalo do petega razreda osnovne šole. V srednji šoli sem tekel na krosih, 5 do 7,5 kilometra. Bolj načrtno sem začel ponovno teči po precej dolgi bolezni in deset letni pavzi, na prvem zdravniškem teku leta 1982. To je bil tek čez Rožnik, ki je bil dolg približno 9,5 kilometrov. Takrat sem videl da zmorem in sem se ponovno pričel ukvarjati s tekom. Od takrat naprej redno tečem.

Kolikokrat tedensko obujete tekaške copate?

Po navadi tekaške copate obujem dvakrat tedensko, poleti in pozimi. Na dopustu tudi trikrat.

Ste pred ukvarjanjem s tekom trenirali kakšen drug šport?

Z Drugimi športi se nisem ukvarjal. Nekajkrat sem se preizkusil v triatlonu, takrat sem tudi plaval in kolesaril, vendar veliko manj od teka.

Lahko na kratko navedete nekaj tekov ali dogodkov povezanih s tekom, ki so najbolj zaznamovali vašo tekaško pot do sedaj.

Veliko je zanimivih dogodkov povezanih s tekom. Prvi mali maraton Radenci 1983, prvič pretečenih 21 kilometrov. Naslednje leto je sledil prvi veliki maraton v Kranju. Minil je v dežju in mrazu, ter bil zaznamovan z nepripravljenostjo. New York maraton 1995.

Leta 2001 se je bolezen ponovno vrnila in sledila je enoletna pavza. Leta 2002 sem ponovno štartal od začetka. Najprej sem lahko tekel 5 minut, čez nekaj dni sem podaljšal za 2 do 3 minute in tako naprej, dokler nisem bil ponovno sposoben preteči takšnih razdalj kot pred boleznijo. Verjamem, da brez teka bolezni ne bi mogel tako dobro odpraviti. Poleg premagovanja bolezni si kot največji uspeh štejem tri prva mesta na Svetovnih medicinskih igrah na Kanarskih otokih leta 2011. Zmagal sem v tekih na 5, 10 in 21 kilometrov.

Kakšne tekaške načrte, želje imate za v prihodnje?

Želim si, da bi se s tekom lahko ukvarjal do svojih zadnjih dni in da se bom še naprej udeležil od 10 do 15 organiziranih tekov na leto. Večinoma zdravniških, pa tudi Radenci, Ljubljanski maraton, Povežimo soline in drugi.

S čim se ukvarjate izven športnega urnika, ostali hobiji, poklicna pot?

Izven teka se ukvarjam z zobozdravstvom, ki mi je služba in hobi. Veliko lahko ustvarjam v tem poklicu. Drugače pa rad potujem in imam vedno videokamero s seboj.

Antunu želimo še veliko lepih tekaških sezon, užitka in motivacije pri opravljanju svojega poklica, ter da ljudem, ki imajo podoben strah kot sem ga imel sam, s svojim znanjem in preciznostjo omogoči malce lažje življenje.

Značke: Tek
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ