
Kalij se nahaja znotraj celičnih struktur in je eden najbolj razširjenih mineralov v telesu. Pomemben je za pravilno delovanje vseh celic, tkiv in organov.
Kalij se nahaja znotraj celične tekočine, kjer vzdržuje normalen volumen celice in ravnotežje tekočin. Pravmo, da je kalij osmolit, ki vzdržuje normalno polarnost celic, sodeluje pri prenosu živčnih signalov, pomaga pri normalnem delovanju srca in sodeluje pri krčenju mišic. Poleg tega skrbi tudi za prenos hranil in aktivacijo encimov. Potreben je tudi za rast celične mase, predvsem pri dojenčkih v prvih mesecih življenja, ko precej hitro rastejo.
Kalij se v telo absorbira v tankem črevesu. Človeško telo ne kopiči zalog kalija, iz katerih bi ga lahko črpalo v primeru pomanjkanja. Kljub temu pa bi, v primeru stradanja, znotrajcelične zaloge kalija padle do nevarno nizkih koncentracij šele v nekaj tednih.
Kaj sta hiperkalemija in hipokalemija?
Presežek kalija v telesu imenujemo hiperkalemija , v primeru, da ga je premalo, pa govorimo o hipokalemiji. Če pride do presežka kalija (hiperkalemije), to lahko povzroči slabost, drisko, bruhanje in razjedo. Najpomembnejša uporaba kalija pa je seveda pri zdravljenju simptomov hipokalemije – pomanjkanja kalija. Simptomi hipokalemije so slabost, pomanjkanje energije, mišični krči, želodčne težave in srčna aritmija. Hipokalemijo navadno povrzoči nenadna izguba tekočine (na primer zaradi driske ali uriniranja), pa tudi pretiran vnos slane hrane v telo, saj s soljo vnašamo tudi natrij, ki vpliva na vsebnost kalija v telesu.
Pogosti vzroki za pomanjkanje kalija v telesu so naslednji:
Da telesu primanjkuje kalija pa lahko oprazimo že po naslednjih znakih:
Sladek krompir : lahko ga skuhamo ali pa popečemo v woku, pri čemer ga začinimo s soljo, česnom ter čilijem.
Avokado je odločen v sendviču, sušiju, lahko pa ga zaužijemo kar samega. Odličen je, če ga pokapljamo z limoninim sokom, ga posolimo in najn posujemo česen v prahu.
Beli fižol lahko skuhamo in ga uživamo kot prilogo, ali pa si ga privoščimo v solati.
Jogurt predstavlja odličen zajtrk ali dopoldansko malico. Jogurtu lahko dodamo še kosmiče, ki prav tako vsebujejo velike zaloge kalija.
Špinačo lahko uživamo ob glavni jedi ali pa jo umešamo v omleto. Iz špinače pa lahko pripravimo tudi odlično juho!
Banane predstavljajo odličen prigrizek med treningom, poleg tega pa so bogate s kalijem.