Dean Karnazes: Med trpljenjem se počutiš najbolj živega

Dean Karnazes: Med trpljenjem se počutiš najbolj živega
17.05.2017 AVTOR: L. Z.
Ultramaratonca Deana Karnazesa v Sloveniji poznamo predvsem njegovem knjižnem prvencu Ultramaratonec: Izpovedi neustavljivega tekača.

Lani je pri založbi Rodale izšla Pot v Šparto (The Road to Sparta), v kateri karnazes razlaga, »kako je maraton postal maraton,« hkrati pa opisuje svojo udeležbo na Špartatlonu.


»Pomislil sem, da se morda tako počutimo, preden umremo,« se je spraševal med tekom.


A verjetno je ta posebnež ob bolečinah po svoje prav užival, saj zagovarja stališče, da ljudje potrebujejo trpljenje.

Knjiga je predvsem med tekači postala prava uspešnica, kar je Karnazesa spodbudilo, da je pisal še več. Lani je pri založbi Rodale izšla Pot v Šparto (The Road to Sparta), v kateri 54-letni Američan razlaga, »kako je maraton postal maraton, « hkrati pa opisuje svojo udeležbo na Špartatlonu - 246,8 kilometra dolgem tekaškem popotovanju od Aten do Šparte.

Čeprav je pretekel že na stotine ultramaratonov, je bil ta zelo poseben: »Sem moderen ultramaratonec – med tekom imam vso potrebno opremo, jem gele, pijem hidracijske napitke … Tukaj pa sem skušal posnemati Filipida (grškega vojaka, ki je pretekel pot od Maratona do Aten, da bi sporočil zmago grške vojske nad Perzijci, nato pa od napora umrl, op. a.), ki je pred 2.500 leti tekel v sandalih, vmes pa jedel fige in olive. « Zanimivo, da naj bi Karnazesova družina izvirala iz iste vasi kot Filipid.

Karnazes se je rodil v Kaliforniji, tako da je njegov želodec precej bolj navajen na pico kot fige. Zaradi eksperimentov s hrano je imel prebavne težave, kar ga je skoraj prisilo k odstopu. »Pomislil sem, da se morda tako počutimo, preden umremo, « se je spraševal med tekom.

A verjetno je ta posebnež ob bolečinah po svoje prav užival, saj zagovarja stališče, da ljudje potrebujejo trpljenje: »Mislim, da v trpljenju obstaja nekakšna magija, ki smo jo v zahodni kulturi izgubili. Zdi se nam, da bomo srečni, če odstranimo vso bolečino iz naših življenj – kar pripelje do tega, da smo zaradi vsega udobja prav nesrečni. Ko se boriš ali pogledaš nazaj na bolečo izkušnjo, se počutiš najbolj živega. Dandanes številni iščejo te občutke, saj je življenje tako dolgočasno. «

Povzeto po prispevku Dean Karnazes: 'When you ’re struggling, that ’s when you feel most alive ', ki je v celoti objavljen tukaj.

Značke:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ