Dragon's back race

Dragon's back race
19.03.2012 AVTOR: Samo Kofol
Letos mineva 20 let od te legendarne ultra orientacijsko - gorsko - tekaške prireditve.

The Dragon's back race
Wales, 3.-7. September 2012: 5 dni - 322km - 13.900m vzpona

Organizirana je bila samo enkrat, davnega leta 1992 v osrčju Walesa; bolje rečeno gre za pustolovščino čez celotno pogorje Walesa v Veliki Britaniji. V tem času si je tekma z mešanico občudovanja in strahu pridobila sloves in spoštovanje celotne gorsko tekaške srenje in ima danes pravi statusni simbol med tekači po vsem svetu, kot zapiše glavni organizator Shane Ohly.

 

Trasa

Letošnja trasa pa bo še za ?malenkost? težja, z manj teka po cestah in z vključitvijo večjega števila vrhov. Zelo zanimiva je tudi organizacija tekmovanja, ki je neka mešanica med trekingom, orientacijskim tekom in gorskih tekom kot jih poznamo pri nas. Po načinu organizacije je tekma še najbližje orientacijsko-treking maratonu ali kot temu pravijo angleži - Fell running.

 

Letošnja, šele prva ponovitev bo verjetno postavila nove mejnike in presežnike zato ni čudno, da je tekma in prvotnih 500 mest že več kot pol leta pred dogodkom dobesedno razprodanih pa čeprav je bila startnina celih ?500 oz. 600?. Že ime tekmovanja (starodavni simbol Walesa) je takšno, ki ti v hipu požene adrenalin po žilah, ki te prizemlji, ki ti pove, da če si seveda zmožen takšnih naporov, da lahko pričakuješ vse; od solz do sreče, od navdušenja do prekletstva in od trpljenja do zmagoslavja.

 

Kombinacija teka in navigacije

Da gre za tekmovanje, kjer je pomembna tudi navigacija je razvidno že iz organizacije štartov po etapah. Dočim bo prvi dan skupinski start bo potem v naslednjih treh dneh potekal kronometrski start in zadnji dan še zasledovalni start glede na skupni čas.

 

Sama trasa proge je le v splošnem znana oz. bodo znane le kontrolne točke saj sama proga ne bo v celoti označena. Tekmovalec bo tako šele na startu vsake etape prejel zemljevid na katerem bodo vrisane vse kontrolne točke, ki jih bo moral obiskati v etapi. Ker na vseh točkah ne bo žive kontrole bodo kontrolo prehoda izvajali tudi s pomočjo opreme SI (SPORTident), ki se jo uporablja predvsem na orientacijskih tekmah.

 

Orientacijski duh je tako eden glavnih elementov te enkratne pustolovščine. Da bi tudi po 20 letih ohranili pristnost pustolovščine bo organizator omejil uporabo GPS naprav, saj je to kot kaže bila ena od želja večine prijavljenih tekmovalcev. Ni kaj, Britanci so že iz zgodovine poznani kot pravi raziskovalci in pustolovci in tega si pač ne dovolijo vzeti!

 

Več o zgodovini dirke pa v odličnem 15 minutnem filmu. 

 


Značke: Tek
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ