Kenijci dominatni na Grossglocknerju

16.07.2012 AVTOR: Uroš Buh
Včeraj je na avstrijskem Koroškem potekala gorskotekaška preizkušnja na Veliki Klek ali Grossglockner.

Organizatorji so pričakovali okoli 1000 tekačev iz vse Evrope, nekaj pa jih je prišlo celo iz Kenije. In prav ti so na koncu krojili razplet pri vrhu tega napornega vzpona. 12,7 kilometra in 1130 višinskih metrov razlike je čakalo tekače v deževnem in hladnem jutru, ko so se že ob desetih podali na traso in če je bilo pričakovati, da bodo takšne razmere morda nekoliko zlomile nastop mraza-nevajenih afričanov, je bilo na koncu povsem drugače.

Prva tri mesta so namreč osvojili prav Kenijci, zmagal pa je Geoffrey Ndungu(1:12:11). Ta je v cilj pritekel s suverenim enominutnim naskokom pred rojakoma Isaakom Kosgeijem in Thomasom Lokomwo, s katerimi skupaj tečejo v ekipi Run2Gether. Edini, ki je dostojno ubranil čast evropske gorskotekaške tradicije, je bil tokrat šestkratni svetovni prvak, Novozelandec Jonathan Wyatt(1:16:00), ki je v cilj pritekel četrti.

Tudi v ženski konkurenci je bil razplet podoben, le da je tam nastopila le ena Kenijka in odnesla zmago. To je bila Lucy-Wambui Murigi, ki je v cilj pritekla s časom 1:27:12, pred Avstrijko Sabine Reiner in Italijanko Antonello Confortola-Wyatt.

Od Slovencev je najboljši nastop zabeležil Tomo Petek iz ŠD Šmartno, ki je v cilj pritekel na 131. mestu s časom 1:44:29.

Če gre soditi po nastopu na Grossglockner, potem se morda tudi našemu Grintovcu, ki bo na sporedu čez štirinajst dni, kmalu obeta afriški naskok.