Nove raziskave v prid tekaškim copatom

Nove raziskave v prid tekaškim copatom
29.03.2012 AVTOR: Uroš Buh
Iz Amerike prihajajo zanimivi izsledki raziskave, ki bi ponovno utegnila razburkati deljena mnenja glede uporabe tekaških copat.

Medtem ko si v novi številki revije Tekac.si med drugim lahko preberete tudi izvrsten članek o minimalizmu in bosem teku avtorja Marka Robleka, prihajajo iz Amerike novice o ugodnejšem izkoristku energije za tekače, ki nosijo tekaške copate.

V zadnjih letih sta se v tekaškem svetu kot blisk z jasnega pojavila termina bosonogi tek in pa minimalizem, ki za seboj skrivata pravo filozofijo in celo gibanje. Na globalni ravni je zadeva že močno prerasla običajne trendovske okvire in čeprav tekaška industrija in marketing še vedno s pridom izkoriščata ta vihar v svojo smer, resni privrženci bosonogega teka že zelo dolgo vedo zakaj so se odločili za tak način, njihovo filozofijo pa podkrepljujejo številni rezultati strokovnih analiz.

No, v izvirnem članku spletne revije New York Daily News lahko preberemo, da so raziskovalci z univerze v Koloradu sedaj prišli do novih ugotovitev, kjer trdijo, da tekači, ki uporabljajo tekaške copate z blaženjem, tečejo bolj efektivno in porabijo med tri do štiri odstotke manj energije kot bosonogi tekači. Njihova celotna raziskava in rezultati, ki bodo v kratkem objavljeni v priznani reviji Medicine & Science, prihajajo kot presenečenje, zlasti če vemo, da mora tekač, ki nosi copate pri vsakem koraku dvigniti približno 300 gramov več teže kot bosonogi tekač. Pa vendar naj bi ta dodatna teža na koncu terjala zgolj en odstotek več porabljene energije.

Za polne izsledke in argumente bo treba še počakati, medtem pa v bran bosonogemu teku lahko zapišemo, da gre v prvi vrsti za pravilnejšo tehniko, preventivo pred poškodbami, kot pa za varčevanje z energijo. Bosonogi tek namreč bolje ohranja zdravje 26 kosti, 33 vezi, 20 mišic, tetiv in ligamentov, ki se nahajajo v spodnjem delu nog.

Robert Gotlin, direktor ortopedske in športne rehabilitacije v Medicinskem centru Beth Israel v New Yorku, pravi da gre predvsem za biomehaniko. Ko nosimo tekaške copate, ponavadi pristanemo na petni del stopala, medtem ko bosonogi tekači pristanejo na sprednji del. To pa »spremeni vpliv sile na stopalo in spodnji del noge,« nadaljuje Gotlin. »Ko torej pristanemo na prednji del stopala je sila, ki pri tem deluje na celotno telo, bistveno manjša.«

Ni kaj, polarizacijam očitno še nekaj časa ne bo konca! Dobra stvar pri tem pa je, da imamo od tega največ sami tekači, saj  splošna tekaška izobraženost z vsakim podobnim prispevkom nekoliko naraste.

Značke:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ