Chicago Kebedeju. Shobukhova tokrat poražena

08.10.2012 AVTOR: Uroš Buh
Tsegaye Kebede je z zmago in novim rekordom proge v Chicagu bržkone ponovno približal Etiopijo neulovljivim kenijskim tekačem.

Na včerajšnjem 35. čikaškem maratonu so organizatorji sicer pričakovali hiter tek, za spremembo pa so bile vsaj pred začetkom oči javnosti uprte predvsem na

ženski poligon in trikratno zaporedno zmagovalko Liliyo Shobukhovo, ki je napovedovala svoj četrti naslov. A za presenečenje je na koncu poskrbel 25-letni Etiopijec Tsegaye Kebede, ki je z 2:04:38 poskrbel za nov rekord proge, ter obenem novo najboljšo osebno znamko. Presenečenje je sicer močna oznaka, saj vemo da gre za izkušenega maratonca, ki je tudi v Chicagu že pokazal svoje talente. Pred dvema letoma je moral namreč predse spustiti le olimpijskega prvaka, pokojnega Samuela Wanjiruja.

Polovico so vodilni tekači pretekli v času 1:02:55, a tedaj je bilo jasno da enajsterica ne bo skupaj prišla do cilja, vsi pa so pričakovali skok Kebedeja. “Na polovici je bil tempo še počasen, a sem si mislil: moram počakati. Nato bom šel sam v ospredje, je kasneje dejal zmagovalec. Ta je odločilno potezo potegnil na 37 kilometru, ko je za seboj vse razen zadnjega konkurenta, rojaka Feyiseja Lileso. Počasi je tudi slednji izgubljal stik z njim in tako je Kebede v cilj pritekel sam, z novim osebnim rekordom ter rekordom proge – 2:04:38. Za Etiopijca je bila to prva velika zmaga po tisti iz leta 2010, ko je premagal vso konkurenco na londonskem maratonu. “Moje sanje so tek pod 2:04 in danes sem zelo srečen s svojim dosežkom, je še dejal zmagovalec.

Trikratna zmagovalka Chicaga Rusinja Liliya Shobukhova pa je morala tokrat priznati premoč Etiopijki Atsedi Baysi. Na polovici je ruska tekačica še tekla povsem v ospredju in sicer sta tempo narekovali z rojakinjo Mario Konovalovo. A ko so konkurentke globoko zarezale v hitrost teka med 25. in 30. kilometrom, je ostala brez odgovora. Na koncu je v cilj najhtreje pritekla Baysa s časom 2:22:03, s čimer je za sekundo izboljšala svoj osebni rekord iz Pariza leta 2010. Le sekundo za njo je v cilj pritekla Kenijka Rita Jeptoo, tretja pa je bila njena rojakinja Lucy Kabuu s časom 2:22:41. Shobukhova je nato osvojila četrto mesto, ki se je s časom 2:22:59 še zadnja spustila pod 2:23. Obenem je bila v cilju zadovoljna, saj se je uspešno vrnila po poškodbi, ki jo je staknila na olimpijskem maratonu v Londonu, kjer je vknjižila DNF. “Ta maraton mi je dal ogromno samozavest. Prepričana sem, da bom v prihodnosti še tekla hitre maratone. Če pa me povabijo, se bom vrnila tudi v Chicago, je povedala trikratna zmagovalka Shobukhova.