Eritrejec izboljšal rekord Šmarne gore

14.06.2017 AVTOR: L. Z.
Petro Mamu je včeraj najkrajšo pot od Tacna do šmarnogorskega vrha pretekel v enajstih minutah in osmih sekundah, s čimer je za tri sekunde izboljšal dosežek rojaka Azerye Teklayja izpred treh let.

Maja Peperko 17:23

Rekord Šmarne gore je bil na sporedu že 22., a šele lani so ga organizatorji prestavili na sredino junija, ko so gorski tekači praviloma v najboljši formi. Ta poteza se jim je obrestovala že letos.

Petro Mamu, lanski zmagovalec svetovnega pokala v gorskih tekih in svetovni prvak iz leta 2012, je bil pričakovano razred zase. Edini tujec je na 1,8 kilometra dolgi progi s 360 metri višinske razlike konkurenco ugnal za več kot minuto.

Drugo mesto je zasedel eden boljših slovenskih gorskih tekačev Gašper Bregar (12:10), ki bo čez mesec dni nastopil na evropskem prvenstvu v gorskih tekih na Veliki planini. Tretji je na šmarnogorski vrh pritekel Matej Jakša, nekdaj perspektiven smučarski tekač. Na začetku tisočletja je dvakrat celo nastopil v svetovnem pokalu, kasneje pa tekmoval kot rekreativec – in lani zmagal na državnem prvenstvu na petdeset kilometrski razdalji.

Najhitrejši Slovenec tako ostaja Sebastjan Zarnik, ki je leta 2008 tekel 11:25.

Med ženskami, ki jih je bilo na štartu precej manj (86 moških in 22 žensk), je slavila Ana Čufer (15:28) in tako po zmagi na Študentskem teku na Grad najhitreje osvojila še drugi priljubljeni ljubljanski vrh. Najboljša slovenska turna smučarka Karmen Klančnik Pobežin je osvojila drugo (15:41), Klara Zupanc Korošec iz domačega kluba TK Šmarnogorska naveza pa tretje mesto (15:54). Od rekorda proge so bile precej oddaljene: Mateja Kosovelj je leta 2006 na vrh pritekla v času 13:18. Letos bi s tem rezultatom za sekundo zgrešila šesto mesto – med moškimi.