Farah suvereno do zmage v Londonu

29.05.2012 AVTOR: Uroš Buh
Po uspešnem in rekordnem cestnem teku v Manchestru, je bil teden dni kasneje na sporedu še Bupa Great London Run.

Tudi letos je bil na štartu le en nesporni favorit, zmagovalec zadnjih treh preizkušenj, Mo Farah. Britanec je sicer glavni akter Otočanov na najdaljši razdalji na atletski stezi letošnjih olimpijskih iger, tokrat pa mu je nastop služil predvsem kot odličen trening. Trasa Londonske Bupe je potekala po odseku, kjer bo čez dobrih enajst tednov potekal olimpijski maraton, zato sta za Farahova najresnejša tekmeca pravzaprav veljala Japonca Arata Fujiwara in Kenato Nakamoto, ki sta prišla v London prav z namenom ‘seznanjanja’ s progo.

Čeprav je bil Farahov čas v cilju(29:21) sicer relativno slab – zlasti če ga primerjamo z dosežkom Gebrselassija na enaki razdalji pretekli teden v Manchestru, ko je tekel 27:39 – je bil dovolj dober za zmago. In dejstvo, da je Britanec zadnji kilometer zmogel s silovitim tempom 2:35min/km, dokazuje, da je res vrhunsko pripravljen. Vendar, vprašanje bo, kako dobro bo dovolj dobro za brata Bekele ter ostale afriške tekače na OI. “Moj cilj je vedno zmaga, rajši kot pa da sem zaskrbljen zaradi doseženega časa,” je po zmagi povedal Mo Farah. “Želel sem si ohraniti zmagoviti niz na tej progi. Tekmovanje je to, za kar treniram in res je dober občutek priti sem ter zmagati!”

Drugo mesto si je na koncu pritekel prav Arata Fujiwara(29:24), tretji pa je bil Britanec Scott Overall(29:26), ki se prav tako pripravlja na olimpijski maratonski nastop.

Pri ženskah je prav tako zmagala domačinka, maratonska reprezentantka Mara Yamauchi, ki pa ni bila tako neobremenjena s časom, saj je pričakovala tek pod 32 minutami. Željeni čas je na koncu v temperaturah nad 20 stopinjami Celzija presegla za slabo minuto, a vendarle ni bila pretirano zaskrbljena: “Čas je bil OK, a sem si želela teči nekoliko hitreje. Na progi je bilo res vroče, pa še ves čas sem tekla sama. In proga je težka, s polno zavoji, vzponi in spusti,” je o odseku olimpijske maratonske trase še povedala Britanka. Druga je bila Valežanka Caryl Mair Jones, ki je z rezultatom 33:07 za več kot pol minute izboljšala svoj osebni rekord, tretja in četrta pa sta bili še dve japonski olimpijski maratonki Yoshimi Ozaki in Risa Shigemoto.