Kako začeti s tekaško sezono?

Kako začeti s tekaško sezono?
14.04.2015 AVTOR: BOSTJAN SVETE
S prihajajočimi pomladnimi dnevi se bo veliko sezonskih tekačev znova lotila teka. Prava obutev in udobna oblačila ter naravni tereni že vabijo k aktivnosti.

Smiselno je, da se teka znova lotimo zmerno, da že takoj ob prvi vadbi ne premagamo ali matiramo samega sebe in se srečamo z nam že zelo poznanim;
- preveč in premočno,
- predaleč in prehitro.

Tek v naravnem okolju je bolj učinkovit. Čas nam hitreje mine, saj so tereni razgibani, aktivacija je večja.

Telo vsakič znova pripravimo na »delovno temperaturo « na napor , tako da se počasi ogrejemo z lahkotnim tekom in krajšimi razteznimi vajami. Že primerno ogreti obnovimo osnovno tehniko teka s krajšimi teki in vmesnimi počitki s hojo. Tečemo tako, da uskladimo delo rok in nog ter dihanje. Roke narekujejo ritem delu nog. V primeru večjega telesnega napora, kot smo ga trenutno pripravljeni prenesti , nam bo kontrola gibanja telesa težje uspela. Ne nazadnje lahko tehniko teka učinkovito osvajamo tudi s tekom po neravnem terenu , kjer poleg moči mišic, dodatno krepimo še vezi in sklepe, kajti konfiguracija terena nam že sama vsiljuje naravno gibanje telesa in daje lahkotnost koraku.

Ste se morda pri teku po asfaltni podlagi poslušali in prisluhnili svojemu koraku, je bil vaš korak morda tog in glasen ali morda prožen in skorajda neslišen? Dotik stopala s tlemi pove marsikaj, tudi to kdaj smo utrujeni. Smiselno je poznati svoje telo in v odnosu na napor tudi njegov odziv. Ne pozabite, da se tudi copat s časom stara in z uporabo utruja in obrabi, zato zdaj skrbno preverite stanje tekaške obutve.

Bolj kot idealna tehnika teka lahko na tekaški rezultat vpliva tudi način dihanja. Tako kot tehnike teka se učimo tudi tehnike dihanja. Osnovno pravilo je, da toliko porabljenega zraka kot bomo izdihali toliko svežega zraka bomo tudi vdihali.

Pravijo, da je v življenju vsaka sprememba dobrodošla, kajti za tekače je dobrodošla že sprememba menjave letnega časa. Spremembe v nas prebudijo motivacijo in aktivacijo. Motivacija lahko pride iz notranjosti, ko zadostimo sebi lastnim potrebam, lahko pa prihaja od nekje zunaj, ko tečemo za medalje, priznanja, pohvale prijateljev in ne nazadnje tudi za rezultat.


 
Značke: Prehrana
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ