Kinezio trak - mit ali resnica?

Kinezio trak - mit ali resnica?
07.05.2012 AVTOR: Uroš Buh
Ali modri, zeleni, vijolični, pinki, rumeni in še kakšni trakovi, ki jih vidimo polepljene po nogah tekačev, v resnici delujejo?

Samolepilni kinezio trakovi so dandanes stalnica na vsakem rekreativnem, kaj šele profesionalnem športnem tekmovanju. Tako generična opredelitev zato, ker skorajda ni več športa, kjer se ta ‘čudežni samolepljivi zdravitelj’ ne bi pojavljal: od odbojke na mivki, košarke, nogometa, videli smo ga na samem Lanceu Armstrongu med vožnjo na Dirki po Franciji, pa na najhitrejših šprinterjih in maratoncih. In čeprav se je popularnost kinezio traku zlasti povečala šele po letu 2008, ko so jih očeh javnosti predstavili takratni olimpijci na igrah v Pekingu, sega izum tega pripomočka japonskega kiropraktika Kenza Kaseja v leto 1970.

Kinezio trak je narejen iz bombažnih vlaken z vmesnimi elastičnimi trakovi, katerih raztegljivost in prožnost je približno tolikšna kot je prožnost in elastičnost človeške kože. Trak deluje po principu:

- nudenja dodatne opore mišičnemu tkivu in vezem

-olajšanja gibanja mehkih tkiv

-omejevanja gibanja mehkih tkiv

Ker je elastičen, povečuje funkcionalnost tkiv in razmbremenjuje vnete ali poškodovane mišice in tetive, ter jih tako varuje pred nadaljnimi poškodbami. V skladu s prepoznavanjem poškodbe, lahko zdravnik športne medicine uporabi kinezio trak na različne načine, ki bodisi olajšujejo okrevanje, ali pa preprosto nudijo boljšo oporo pri vsakdanjem gibanju in športni aktivnosti.

No, pri rekreativnih športnikih gre največkrat za mišično podporo – pri pravilni namestitvi trak rahklo dvigne kožo in ustvari majhen prostor med mišico in spodnjo plastjo kože, kar razbremeni poškodovano ali preobremenjeno, bolečo mišico, pospeši krvni obtok in limfno drenažo. Dostikrat pa ga uporabljajo prav vzdržljivostni športniki, maratonci, triatlonci, ki si ga navadno nadenejo pred dolgimi treningi in tekmami, prav z razlogom pospeševanja krvnega obtoka in sproščanja mišične napetosti. 

Pred prvo uporabo je zelo priporočljiv obisk kiropraktika ali športnega zdravnika, ki vam bo svetoval pravilno uporabo in smisel ter namen le-te. Nato je vsaka nadaljna namestitev enostavna, na vas je potem le še izbira barve, vzorcev, poslikav kinezio traku, ki jih je danes na tržišču malo morje!
V spodnjem videu si lahko ogledate uporabo kinezio traku pri opori tekaškega kolena: 
 

Značke:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ