Največji med ultramaratoni - Comrades!

Največji med ultramaratoni - Comrades!
07.06.2012 AVTOR: Uroš Buh
Preteklo nedeljo se je v Južni Afriki odvijal največji ultramaraton na svetu.

Ko govorimo o udeležbi, velikosti, pomenu, simboliki udeležbe, lahko mirno za vse navedene stvari zapišemo, da je Comrades Marathon preprosto večji od velike večine običajnih, dvainštirideset kilometrskih maratonov – na svetu. Pa čeprav govorimo o tipu mestnega maratona ‘a la’ Praga ali Dunaj. Zakaj? In kako je možno, da je v Južni Afriki ultramaraton večji in popularnejši od vseh ostalih tekaških prireditev? Težko je podati ekzakten odgovor na to vprašanje, rajši povejmo nekaj o sami prireditvi…

Maraton Comrades je z 89,3km največji ultramaraton na svetu, z vsakoletno udeležbo vse do 24.000 tekačev iz vsega sveta. Že leta je to skoraj največji športni dogodek v Južni Afriki, ki ga redno in v celoti v živo predvaja televizija. Gre tudi za ultramaraton z najvišjimi denarnimi nagradami, kjer lahko zmagovalec ob morebitnem rekordu proge domov odnese kar 110.000 ameriških dolarjev, nadaljnih 20.000 je namenjeno prvemu lokalnemu tekaču, celo tretje mesto na stopničkah prinaša 20.000 dolarjev, kar je več kot denarna nagrada na kateremkoli drugem ultramaratonu na svetu.

Comrades ima tako pomembno zgodovino, da celo za največje intuziaste vsako leto znova pomeni nov izziv, skoraj tradicijo. Prvič so ga izpeljali daljnega leta 1921 s štartom izpred mestne hiše v Pietermaritzburgu ter ciljem v mestu Durban, tedaj pa se ga je udeležilo vsega 34 tekačev. Odslej je bil na sporedu vsako leto, z izjemo obdobja med drugo svetovno vojno (1941-45). Pri tem je vsako leto samo pridobival na popularnosti, dokler ni dokončno osvojil domišljije cele države in še daleč preko. Trasa tega teka vsako leto poteka v drugi smeri – enkrat od pristaniškega Durbana proti Pietermaritzburgu, kjer tekači naredijo več vzpona kot spusta, saj cilj leži na nadmorski višini 650m, ter naslednje leto v obratni smeri, torej od Pietermaritzburga proti Durbanu. Glede na smer je različna tudi količina vzponov in spustov: v vsakem primeru pa je potrebno premagati 3400 skupnih višinskih metrov, ki jih tekači premorejo preko petih glavnih vzponov ali ‘Big five’, kot jih popularno imenujejo. Dolžina trase se glede na smer razlikuje za dva kilometra, pri čemer je daljša tista z več spusta kot vzpona – 89km.

Časi so v smeri z več spusta seveda hitrejši in tako rekord proge znaša 5:20:49 pri moških in 5:54:43 v ženski konkurenci. To navkljub višinski razliki, pomeni da najhitrejši tekači mestoma tečejo le nekaj malega pod 20km/h oziroma z izjemnim povprečnim tempom okoli 3:35min/km.

Da je Comrades res nekaj posebnega in zavzema kultno mesto med domačimi tekmovalci, veliko povedo tudi posebne barve številk in čipov, ki jih nosijo tekači. Tako imajo tisti, ki tečejo prvič, drugačne barve kot ostali, prav tako imajo drugačne barve tujci. Prav posebna barva pa je zelena, ki jo nosijo tisti, ki so z maratonom opravili deset ali večkrat, in je zelo spoštovana ter zaželjena. Ko se tekač desetič spopada s progo, ima ob tem poizkusu spet drugačne barve – rumeno! Številke morajo nositi tako spredaj, kot zadaj, tako da vsi gledalci in sotekači vedo, da gre takšnega tekmovalca še posebej spodbujati, da bo prišel do cilja.

Tako kot vsako leto, je bil tudi preteklo nedeljo štart ob 5:30 zjutraj, tokrat v Pietermaritzburgu, cilj, oziroma dovoljeni čas za tekača, da opravi s progo, pa je natanko dvanajst ur kasneje. Letos je bilo največ pozornosti usmerjene v rekorderja proge in nekdanjega olimpijskega maratonca iz Atlante(1996) in Aten(2004), Leonida Shvetsova. Dejstvo, da ima ruski atlet osebni rekord na 42km razdalji 2:09:16, pove marsikaj! A na koncu je šla zmaga v roke domačega tekmovalca Ludwicka Mamabole, ki je po letu 2005 prvi Južnoafričan, ki je slavil na Comradesu. V cilj je pritekel s časom 5:31:03, minuto in pol pred prvim zasledovalcem Bongmuso Mthembujem. Tretji je bil Leboka Noto(5:33:31), Shvetsov pa je na koncu osvoji peto mesto(5:35:20).
Video poročilo z letošnje izvedbe Comradesa, si lahko ogledate spodaj:
 

Značke:
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ