Okrepite svoje duševno zdravje v naravi

Okrepite svoje duševno zdravje v naravi
06.12.2020 AVTOR: A. T., Foto: Salewa/ Facebook

Za okrepitev duševnega zdravja med pandemijo COVID-19, je najboljše gibanje na sveže zraku.

Več študij je ugotovilo, da se je z razmahom pandemije povečala tudi stopnja tesnobe, kar je povečalo razširjenost težav s spanjem in zlorabo substanc ter ustvarilo še večje tveganje za okužbo s COVID-19. Obravnavanje negativnih učinkov na čustveno zdravje bo verjetno odvisno od vsakega in vsake situacije posebej, a nova študija, objavljena v reviji Ecological Applications, že ponuja rešitev za to težavo, in sicer: Pojdite na zrak!

Z uporabo spletnega vprašalnika, ki ga je v Tokiu izpolnilo 3000 odraslih, so raziskovalci preučevali povezavo med odhodom v naravo - ali celo samo gledanjem zelene površine skozi okno - in rezultati duševnega zdravja, kot so samozavest, osamljenost, depresija, življenje zadovoljstvo in sreča. Ugotovili so, da je že videti ali izkusiti zeleno površino pokazalo bistvene spremembe pri vseh, tudi v urbanih okoljih. 

Udeleženci študije so sicer bili tako moški kot ženske v najrazličnejših starostnih skupinah in sociodemografskih kategorijah. Starejši ljudje, zlasti tisti z višjimi dohodki, so imeli večjo povezavo med zelenimi površinami in manjšo tresnobo, a na splošno se je zdelo, da imajo vsi koristi, če gredo na prosto ven ali pa naravo vidijo le preko oken. »Naše ugotovitve kažejo, da lahko reden odmerek narave prispeva k izboljšanju številnih izidov duševnega zdravja, in to je trenutno pomembno zaradi možnih vplivov pandemije COVID-19,« je povedal vodilni avtor študije dr. Masashi Soga, izredni profesor na podiplomski šoli za kmetijske in biološke vede na Univerzi v Tokiu. »Smo sredi zelo stresnega dogodka za ljudi. To nakazuje, da lahko obstaja naravna rešitev, ki lahko pomaga.«

Že pred pandemijo je bila tovrstna rešitev več kot odlična, saj ima številne koristi. Na primer, metaanaliza, objavljena lani v reviji Lancet Public Health, ki jo je financirala Svetovna zdravstvena organizacija, je pokazala znatno povezavo med uporabo zelenih površin in koristmi za zdravje, vključno z daljšo življenjsko dobo. Po besedah soavtorja te raziskave Marka Nieuwenhuijsena, profesorja okoljske epidemiologije na Inštitutu za globalne raziskave v Barceloni, bi lahko ti rezultati ljudi še bolj spodbudili k temu, da so aktivni na prostem. »Vemo, da lahko zelene površine zmanjšajo stres in izboljšajo duševno zdravje, vodijo tudi k večji telesni aktivnosti in socialnim stikom, zmanjšajo onesnaženost zraka, hrup in učinke toplotnih otokov ter izboljšajo naš imunski sistem. Vse to lahko prispeva k daljšemu in bolj zdravemu življenju.«

Povzeto po: For a Mental Health Boost During the COVID-19 Pandemic, Head Outside, ki je dostopen tukaj.

Značke: Zdravje
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ