Pekoča bolečina na notranji strani meč

Pekoča bolečina na notranji strani meč
03.03.2014 AVTOR: Matej Zalar
Na vprašanje, kaj je lahko kljub razmeroma majhni količini tekaške vadbe vzrok bolečine v mečih, odgovarja Urban Praprotnik.

uploaded
Odgovarja Urban Praprotnik, prof. šp. vzg.
Urbani tekač, tovariš – tekaški prijatelj, radovednež. Zanima ga vse, kar ga  zadeva. Torej, težko reče, da ga kaj ne zanima, glede na to, da ga na takšen  in drugačen način zadeva skoraj vse, kar se dogaja na tem svetu. Ne gleda  televizije, ker mu internet, knjige in pogovori v živo omogočajo veliko boljši  program.

Živijo,

letos pozimi sem se lotila teka. Stara sem 42 let, tečem trikrat na teden po asfaltu in makadamu, in sicer do največ 8 kilometrov v počasnejšem tempu – od 6 do 7 minut na kilometer. Že nekaj časa se mi dogaja, da imam na notranji strani meč pekočo bolečino. Je težava v tekaških copatih (nove Asics sem kupila na začetku leta) ali pretiravam – čeprav  se mi zdi, da ne tečem zelo veliko: od 10 do 15 kilometrov na teden.

Hvala za odgovor,

Nika

Odgovarja: Urban Praprotnik

Nika, dobrodošla v svetu teka. V njem se dogajajo tudi neljube tekaške poškodbe. A bolj ko razumemo tek, lažje se jim izogibamo. Na tvoje vprašanje, ali pretiravaš, lahko na osnovi pojavljanja bolečine odgovorim: “Seveda. ” Telo z bolečino sporoča, da je preobremenjeno. Četudi se zdi, da 10 do 15 kilometrov teka na teden ni veliko, je očitno nekje problem. Začetniki so toliko bolj podvrženi poškodbam, ker se telo šele navaja na tek. Zato je pravilo velike postopnosti toliko bolj pomembno. Glede na opis bolečine gre najverjetneje za poškodbo mišice ali za vnetje narastišča mišice na kost.

Če boli bolj na notranji strani goleni – na kosti, tej poškodbi rečemo pokostnica. Pri tem gre za vnetje narastišča na kost mišice, ki se pri teku z vsakim dotikom s tlemi razteza, medtem ko se gleženj giba v pronacijo. Za to poškodbo je zelo značilna prekomerna pronacija. Svetujem ti, da s počasnim posnetkom preveriš, ali so tekaški copati primerni glede na tvoje gibanje gležnja.

Če pa boli bolj zadaj, gre najverjetneje za poškodbo mišice, ki izteguje gleženj. Kaj storiti? Za začetek ti svetujem, da morda sedem dni ne tečeš. Raje pojdi na sprehod ali na kolo. V tem času se zna poškodba samostojno pozdraviti. Kasneje hoji čisto po malem dodajaj po ščepec teka – večkrat po 15 do 30 sekund. Tako delaj še kakšna dva tedna. Potem začni postopoma podaljševati čas teka in skrajševati hojo. Svetujem tudi, da v vadbo dodaš krepilne in raztezne vaje. Tudi masaža je zelo dobrodošla. Srečno!

 


Imate vprašanje za naše strokovnjake?
Pošljite nam elektronsko pošto na
info@tekac.si

Značke: Prehrana
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ