Po dolgem času Slovenec na 10.000 metrov pod 30 minutami?

09.06.2017 AVTOR: L. Z.
Rok Puhar ima jutri na evropskem pokalu odlično priložnost, da postane po Romanu Kejžarju prvi Slovenec, ki je 10.000 metrov pretekel v manj kot pol ure. V Minsku bo štartal ob 15.20 po našem času.

Zadnji Slovenec, ki je 10.000 metrov pretekel pod 30 minutami, je Roman Kejžar.

Rok Puhar (osebni rekordi): 5.000 m - 14:22,37. 10.000 m - 31:00,18. Polmaraton - 1;05:47. Maraton - 2;18:22.

Kejžarjev osebni rekord iz leta 2002 je 29:15,18, kasneje pa se je še nekajkrat spustil pod magično mejo tridesetih minut. Nazadnje na državnem prvenstvu v dolgih tekih konec aprila 2003, ko je zmagal s časom 29:55,36, čeprav velja opozoriti, da so slovenske baze atletskih rezultatov pred letom 2005 precej skope, tako da ta informacija morda ni povsem točna.

Kakorkoli, tako 13 kot 14 let je dolga doba. V tem času se je 30 minutam še najbolj približal maratonec Primož Kobe: leta 2011 je bil za ta podvig 11 sekund prepočasen.

Eden izmed razlogov, zakaj slovenski tekači tako dolgo niso prebili te meje, je pomanjkanje kakovostnih tekem. Na domačih stezah se – z izjemo državnega prvenstva v dolgih tekih – 10.000 metrov praviloma ne teče, v tujini pa slovenski dolgoprogaši raje iščejo hitre maratonske trase.

Tako je Puhar pred slabima dvema mesecema izpustil državno prvenstvo v dolgih tekih in se odpravil na maraton v Hamburg. Ta poteza se mu je več kot izplačala, saj je postavil normo za svetovno prvenstvo.

Čeprav jutrišnjo tekmo jemlje le kot pripravo za najpomembnejši nastop sezone, 24-letni Šenčurjan v belorusko prestolnico odhaja z jasnim ciljem. »Upam na tek pod 30 minut. Treningi so bili v zadnjem času izjemni, vprašanje je le, ali bom na tekmi dovolj spočit. Na primer, danes (pogovarjala sva se v četrtek, op. a.) sem zaradi »ugodnega « leta na nogah že od dveh zjutraj, « je sporočil Puhar, čigar osebni rekord (31:00,18) sega v leto 2014.

Tako je na papirju eden najslabših prijavljenih in bo tekel v slabši skupini, ki pa je za slovenske razmere vseeno izjemno močna. Poleg Puharja ima namreč le pet prijavljenih atletov osebni rekord nad 30 minutami.

Puhar lahko optimizem črpa iz nastopa na 5.000 metrov na Ekipnem prvenstvu Slovenije. Isti dan je dopoldan tekel in zmagal na deset kilometrov v Radencih, popoldan pa je na stezi s časom 14:35,80 dokaj prepričljivo ugnal Jana Kokalja in Jana Brešana – oba sta letos 10.000 metrov že pretekla pod 31 minutami.

Če temu prištejemo še maratonsko vzdržljivost, se tek pod tridesetimi minutami zdi povsem realen.