Šestim Slovencem naslov balkanskih prvakov

03.08.2015 AVTOR: BOSTJAN SVETE
Maja Mihalinec, Luka Janežič in Tina Šutej prvi dan, Robert Renner, Žan Rudolf in Martina Ratej drugi dan balkanskega prvenstva v atletiki v romunskem mestu Pitesti osvojili naslove balkanskih prvako. Maruša Mišmaš srebrna.
Maja Mihalinec je prvi dan balkanskega prvenstva v atletiki v romunskem mestu Pitesti osvojila zlato v teku na 100 m in je z 11,34 sekunde z osebnim rekordom le za stotinko zgrešila normo (11,33) za nastop na svetovnem prvenstvu v drugi polovici avgusta v Pekingu. Naslov balkanskega prvaka sta osvojila še Luka Janežič in Tina Šutej.

Janežič je bil zlat na 400 m (46,39), Šutejeva pa v skoku s palico (4,20 m). Oba že imata normo za SP, tako kot tudi Maruša Mišmaš, ki je bila druga na 3000 m zapreke (10:03,83), srebro pa je osvojila tudi Veronika Domjan v metu diska (53,74 m). Tretji je bil Tadej Hribar v metu diska (54,44 m).

Mihalinčeva je v dovoljeni meji vetra (+0,8 m/s) s precejšnjo prednostjo ugnala tekmice, druga je bila Ciprčanka Anna Ramona Papaioannou (11,43), a ponovno za las zgrešila vozovnico za kitajsko prestolnico.
"Stotinke mi letos res niso naklonjene. Upam, da bo jutri končno 'padla' norma. Start mi je danes uspel, v sredini teka sem se nekoliko lovila, ko pa sem prišla v pravi položaj, pa sem zaključek res dobro odtekla. Vesela sem novega dobrega izida in osebnega rekorda. Vso sezono sem vedela, da sem dobro pripravljena in danes sem tekla res hitro," je povedala Mihalinčeva.

Šutejeva je dosegla isti izid, kot Lorela Manou iz Grčije (4,20 m), na 4,30 pa sta bili tekmovalki neuspešni. Zmagala je Ljubljančanka, ki je 4,20 m preskočila prvič. Šutejeva je višino 4,00 m zmogla drugič, 4,10 tretjič, levico na 4,30 pa je trikrat podrla. Na 3000 m zapreke je Mišmaševa, ki se vrača po poškodbi gležnja, druga za Bolgarko Silvijo Danekovo (9:33,41).

Domjanova je v metu diska zaostala le za Grkinjo Chrysou Anagnostopoulou (54,87 m), največjo daljavo je dosegla v zadnji, šesti seriji. V prvi je dosegla svoj drugi najboljši izid (53,19 m) in bila tedaj že druga, na tem mestu pa je nato ostala do konca. Atletinja iz Zavrča je bila srebrna že prejšnji mesec na 23. evropskem prvenstvu za starejše mladince v švedskem mestu Eskilstuna. Tedaj je z metom 56,63 m izboljšala svoj mladinski slovenski rekord.

Robert Renner iz celjskega Kladivarja je drugi dan balkanskega prvenstva v atletiki v romunskem mestu Pitesti zmagal v skoku s palico in je s 5,65 metra postavil slovenski rekord in izpolnil normo (5,65 m) za nastop na svetovnem prvenstvu v drugi polovici avgusta v Pekingu. Zlato sta osvojila tudi Žan Rudolf in Martina Ratej.
Renner je prejšnji slovenski rekord, 5,62 m, dosegel 10. februarja leta 2013 v francoskem mestu Villleurbanne.
Rudolf je osvojil naslov v teku na 800 m (1:50,10), Martina Ratej pa v metu kopja (59,19 m); oba sta že pred časom izpolnila normo za SP. Maja Mihalinec je bila tretja v teku na 200 m (23,28), Sabina Veit pa četrta (23,38). Obe sta v močnem vetru v prsi ponovno za malo zaostali za normo (23,20) za SP v Pekingu. Mihalinčeva je normo zgrešila za osem stotink, Veitova pa za 18. Četrti je bil na tej razdalji tudi Jan Žumer (21,46).
Maja Mihalinec je že v soboto, prvi dan prvenstva, osvojila zlato v teku na 100 m in je z 11,34 sekunde z osebnim rekordom le za stotinko zgrešila normo za SP (11,33).