17. Ljubljanski maraton Etiopijcema. Udeležba in vzdušje kljub vremenu fantastična!
Rekreativni tek – 10km
A ni bilo tako hudo, kot se morda sliši. Snežinke so jo še najbolj zagodle tekačem Nike-ovega rekreativnega teka na 10km, katerega štart je bil ob 8 uri in 30 minut. Ti so imeli mestoma zelo naugodno podlago za tek, saj se je sneg, ki ga je v zgodnjih jutranjih urah zapadlo za debelejšo preprogo, na nekaterih ulicah, ki niso tako obljudene, močno prijemal. Previdnost pri ubiranju korakov je morebiti botrovala tudi nekoliko slabšim časom, a to se zagotovo ni poznalo pri najhitrejših. Na desetkilometrski razdalji je v moški konkurenci zmagal Blaž Grad, ki je za progo potreboval 32:26. Drugi je bil Mario Dugonik(33:56), tretji pa Boštjan Hočevar(34:10). Grad je sicer za rekordom proge, ki ga je postavil steeplechaser Boštjan Buč leta 2009 – 29: 03, zaostal za dobre tri minute.
V ženski konkurenci je šla zmaga v roke gorski kolesarki Tanji Žakelj. Idrijčanka, za katero je izjemna sezona v krosu, ki jo je kronala z desetim mestom na olimpijskih igrah v Londonu, je za desetkilometrsko traso potrebovala 38:51, najbližja zasledovalka Katja Vrdjuka pa je za njo zaostala za slabih trideset sekund. Tretje mesto je osvojila Sara Jesenko(40:32).
Polmaraton in maraton
Organizatorji so zaradi mraza ter nestanovitnega vremena zagotovo beležili nekoliko manjše število tekmovalcev na štartu, a se osip na videz ni poznal, razpoloženje med tekači in gledalci v mestnem jedru pa je bilo tako nekaj minut pred štartom na polmaratonski in maratonski razdalji na vrhuncu. Za dodaten motiv so že tradicionalno poskrbeli The Stroj, ki so se tokrat znašli na posebnem odru nad Slovensko cesto, tik nad štartno črto. Ob 10:30 je šlo nato zares!
V ospredju se je po pričakovanjih zelo hitro oblikovala skupina vodilnih afriških tekačev, ki so imeli do tretjega kilometra že kar nekaj prednosti tudi pred najhitrejšimi tekmovalci na polmaratonski razdalji. Tik za njimi je bil naš reprezentant Tone Kosmač, ki tokrat med domačimi tekmovalci ni imel resnega konkurenta. Med polmaratonci so skupaj tekli Mitja Krevs, Urban Jereb, Andrej Medved in Vid Tršan.
Prav slednji so krojili sam vrh v polmaratonski razvrstitvi, kjer je največ moči pokazal Mitja Krevs, ki je v cilj pritekel s časom 1:09:20. Drugi je bil mlajši brat letošnje olimpijke Žane, Urban Jereb s časom 1:11:53, tretji pa Vid Tršan s 1:12:34. V ženski konkurenci je slavila Madžarka Timea Merenyi s časom 1:19:40, sledili pa sta ji dve slovenski tekačici in sicer Lidija Cerkovnik(1:21:25) ter gorska tekačica Neja Kršinar(1:22:30)
Kmalu po polovici, ki so jo maratonci dosegli v času nekaj nad 1:05 je skupini vodilnih pobegnil etiopski tekač Schiferaw Berhanu. Komaj devetnajstletni maratonec je imel sicer na papirju šesti najhitrejši osebni rekord, a tokrat se je izkazalo, da se je najbolje znašel na mrzlih ulicah Ljubljane. Okoli 15 vodilnih tekačev se je nato razporedilo v časovnem intervalu nekaj minut, tik za njimi pa je ostajal tudi Tone Kosmač, ki mu je družbo v drugem krogu na kolesu delal tudi trener Roman Kejžar. Naslednji Slovenec je bil Mitja Kosovelj, ki je bil tokrat v vlogi narekovalca tempa za vodilne ženske tekmovalke – v cilj naj bi jih pripeljal okoli 2h 30min. V tej skupini so bile zbrane še vse favoritke, vključno z Etiopijkama Aberash Nesgo in Worknesh Tolo, pa Rusinjo Tatyano Vilisovo in Kenijko Jane Rotich. Slovenski maratonki Neža Mravlje in Daneja Grandovec sta na polovici že močno zaostajali za vodilnimi(prednost Mravljetove na tej točki je bila že ključna) in sta tako bili predvsem boj sami s seboj ter izredno neprijetnimi temperaturami.
V ospredju je vmes ves čas v zraku viselo tudi vprašanje, ali bo Berhanuju Schiferawu v drugi polovici - praktično v solo teku - uspelo nadoknaditi izgubljeni zaostanek proti lanskemu rekordu Kenijca Daniela Tooja – 2:08:25. No, na koncu mu je vendarle zmanjkala dobra minuta, saj je v cilj pritekel kot prvi s časom 2:09:40, kar pa je bil v teh razmerah še vedno izjemen rezultat. Pri tem gre omeniti tudi to, da je mladi Etiopijec pred komaj mesecem dni na Kitajskem tekel svoj osebni rekord 2:08:51! Drugi je bil njegov rojak Birhanu Gebru s časom 2:11:20, tretji pa Ugandec Daniel Chepyegon(2:11:49). Tone Kosmač je na koncu osvojil solidno 9. mesto, v cilj pa je pritekel s časom 2:23:09.
Med ženskami je na koncu največ moči ostalo Etiopijki Worknesh Toli, ki je slavila s 2:30:45. Skoraj štiri minute za njo je v cilj prišla drugouvrščena Ruth Wanjiru(2:34:37), tretja pa je bila še ena etiopska tekačica Aberash Nesga.
Tako, 17. Ljubljanski maraton je za nami in uspel je v vseh pogledih! Za začetek je prvič potekal v snegu, kar je že samo po sebi nekaj vredno! Najbolj škodoželjni bi mu lahko oporekali nekoliko slabšo udeležbo, saj je preko vikenda zaradi slabega vremena kar nekaj tisoč tekmovalcev odpovedalo svoj nastop, a zopet smo bili lahko priča predvsem vrhunskemu razpoloženju, ki ga ne more utišati še tako neuspešna gonja za (pretirano izpostavljanimi) rekordi! Vsak, ki je danes tekel na 17. Ljubljanskem maratonu, vam bo povedal, da je temu tako!