Na štiri oči z Alešem Zverom

Na štiri oči z Alešem Zverom
31.03.2017 AVTOR: Tina Ambrožič
Aleš je študent 1. letnika magistrskega študija Geografije in Izobraževalne tehnike na Univerzi v Mariboru. Sicer pa navdušen tekač, ki mu tek predstavlja način sprostitve, kjer lahko doseže rezultate, ki ga motivirajo za nadaljnje delo ter se tudi uči pr

OSEBNO
Si član kakšnega športnega društva ali kluba?
Že od leta 2005 sem član Atletskega kluba Panvita, ki se je prej imenoval AK Pomurje in član slovenske atletske reprezentance (od pionirjev do članov).

Kateri so tvoji najljubši tekaški copati?
Trenutno nosim tekaške copate Adidas Glide Boost, v katerih se zelo dobro počutim.

Uporabljaš tekaško uro?
Uporabljam tekaško uro Garmin Foreruner 15.

Tvoj obred pred tekom?
Pred tekom mi ustreza, če se vsaj 15 min pred začetkom treninga umirim ali si zavrtim glasbo hitrih ritmov, ki me poživi. 

Tvoji dosedanji tekaški dosežki:
V svoji tekaško – atletski karieri sem na državnih prvenstvih od kategorije pionirjev do članov dosegel več kot 20 naslovov državnega prvaka in bil stalen član slovenske atletske reprezentance. Zagotovo mi veliko pomeni nastop na EP za člane v dvorani v teku na 800 m, kjer sem v dvorani tekel pod 1:50,00. Veliko mi pomeni tudi zmaga na Mednarodnih igrah šolarjev v San Franciscu (ZDA), ki mi je dala zagon, da sem se maksimalno posvetil treningom in sem danes že v članski kategoriji.
Osebni rekordi:
800 m:  1:49,11
1000 m: 2:24,59
1500 m: 3:52,11 

Kdaj in zakaj si se pričel ukvarjati s tekom?
S tekom sem se aktivno začel ukvarjati leta 2005, ko me je pod svoje trenersko okrilje vzel Janez Kovač. V začetku sem atletske treninge kombiniral z nogometnimi treningi, vendar sem kmalu ugotovil, da bo treba nogomet postaviti na stran (vzeti kot hobi), saj se bom tako lahko atletiki posvetil 100% in tako hitreje napredoval.

Kaj je pri teku tisto, kar ti je najbolj všeč?
Pri teku mi je všeč, da lahko treninge opravljam v skoraj vsakem okolju (npr. nisem vezan na telovadnico). Tako skozi celotno leto lahko živim z naravo, jo opazujem, kako se spreminja in se prilagam njenim razmeram.

Kaj ti je tek dal?
Tek mi je dal veliko sproščenih, veselih trenutkov, samozavest, optimizem in nekatere trenutke, ki so za športnika težji (npr. poškodbe), vendar se preko njih nauči soočati s težavami ter jih sprejemati kot izziv.
Tekaški treningi so me pa naučili zelo veliko samodiscipline in zelo pozitiven pogled na športnike, ki so svoje življenje in kariero posvetili športu.


Kako potekajo tvoji treningi?
Moji tekaški treningi potekajo vsakodnevno, in sicer pod strokovnim vodstvom trenerja Davida Horvata. Pozimi se v glavnem posvetim bazičnim pripravam - to pomeni, da nabiram številne kilometre in nekaj časa posvetim razvoju moči, ki jo najpogosteje nabiram v fitnesu ali s tekom v klanec. Tem bližje je poletna sezona, tem več časa preživim na atletski stezi, kjer delam treninge hitrosti, ki je v kombinaciji z vzdržljivostjo in močjo ključnega pomena za tekmovanje v teku na srednje razdalje.
Moja največja motivacija, ki mi da novih svežih moči za naprej je dobro opravljen trening ali dosežen dober rezultat na tekmovanju.


Tečeš sam ali za to potrebuješ družbo?
Veliko večino treningov naredim sam. Občasno se mi na treningu priključijo ostali tekači v atletski skupini ali pa mi družbo delajo prijatelji, ki dneve med tednom preživijo podobno kot jaz v študentskem domu v Mariboru.

Katerih tekov ne boš nikoli pozabil?
Zagotovo ne bom nikoli pozabil teka, ko sem izpolnil normo za evropsko člansko prvenstvo, ki sem jo tako zelo lovil in želel izpolniti. Posledično ne bom pozabil teka in izjemnega vzdušja na Evropskem prvenstvu v Pragi, ki je potekalo v dvorani, ki je sprejela 10.000 ljudi in je bila ves čas polna. Prav tako ne bom pozabil mojega prvega teka pod 1 min 50 s (1:49,25) na 800m, kjer sem v Kopru postal istočasno državni prvak (U23) in teka na 1000 m na mitingu v Avstriji, kjer sem s časom 2:24,54 postavil nov državni rekord za kategorijo mlajših članov.

Se ob teku ukvarjaš še s kakšnim drugim športom?
Včasih sem se ob teku ukvarjal z številnimi drugimi športi, med kateri je zagotovo izstopal nogomet. Danes je zaradi študijskih obveznosti veliko manj časa, zato se z drugimi športi nekoliko manj ukvarjam, zagotovo si pa občasno vzamem čas za kolesarjenje ali pohod v hribe.

Kako pa skrbiš za prehrano?
Glede prehrane nisem tako strog, kot nekateri moji kolegi, saj pogosto jem vse, kar je na jedilniku in pride na krožnik. Je pa res, da pazim, da skozi dan in predvsem po treningu vnesem zadostno količino hranil, ter da se izogibam hitri in ocvrti hrani.

Kakšne tekaške načrte, želje, imaš za v prihodnje?
V prihodnje bi na prvem mestu želel, da ne bi bil podvržen poškodbam, ki so me v zadnjem času spremljale ter da bi še naprej užival v teku in dosegal svoje osebe rekorde.

Kaj so tvoji cilji v letošnjem letu?
Cilji za letošnje leto so predvsem, da izboljšam vse osebne rekorde na atletski stezi od 400 – 1500m, ter da naredim dobro kondicijsko/hitrostno podlago za izpolnitev norm in udeležbo na katerem izmed velikih atletskih tekmovanj v naslednjih letih.

Kaj še počneš poleg ukvarjanja s tekom, imaš tudi kakšne druge hobije in kakšna je tvoja poklicna pot?
Sem vsestranska oseba in nemalokrat se zgodi, da si poleg tekaških treningov v vsakdan natrpam številne druge obveznosti, tako da imam živahen dnevni urnik. Ko nisem na študiju, ampak doma sorodnikom z veseljem pomagam pri vsakdanjih fizičnih opravilih. Ker se v mojem življenju vrti vse okoli športa in ker ga neizmerno obožujem rad spremljam naše športnike po televiziji ali si v živo ogledam nedeljsko nogometno tekmo v Odrancih, saj sem s klubom povezan že od malih nog, prej kot igralec v mlajših kategorijah, danes kot navijač.
Ker počasi zaključujem študij na univerzi v Mariboru in ker sem usmerjen v izobraževalne smeri bi bil zelo vesel, če bi nekoč dobil službo kot učitelj/profesor geografije in tehnike, na kateri izmed pomurskih osnovnih ali srednjih šol.

Značke: Trening, Na štiri oči
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ