
Ne glede na to, kako dobro je trening pripravljen, če bo vedno isti, tudi rezultati ne bodo nič boljši. Vaše telo namreč najbolje reagira na nepoznane dražljaje, zato vam ponavljajoči ne bodo prinesli napredka. Naj bodo vaši treningi zato drugačni, hitrejši, daljši in sploh taki, da telo ne zapade v rutino. Da boste lažje presekali le to, vam ponujamo nekaj nasvetov.
Klasični intervali so sicer odličen trening, a čez nekaj tednov se vam ne bodo več zdeli tako zabavni pa tudi ne učinkoviti. Vpeljite nekaj preprostih sprememb, da se boste počutili bolj motivirane za trening, obene pa boste tudi svojemu telesu ponudili veliko bolj učinkovit trening.
12 x 400m s 75 sekundami počitka
Pretečite osmi interval tako hitro kot ga le lahko in brez počitka oddelajte še nadaljne štiri ponovitve.
5 x 1600m z 2 minutnim lahkotnim tekom za okrevanje
Namesto lahkotnega tempa za začetek raje začnite še malce počasneje in pri intervalu hitrost nekoliko povečajte.
Ko prvič tečete res dolg tek, je zadeva vse prej kot lahka. Ko ga tečete že petdesetič pa vse skupaj ni več ne zabavno pa tudi ne zahtevno. Zato je dobro, da v tek uvedete nekaj pospeškov, ki bodo vaše treninge naredili bolj učinkovite.
Vpeljite v vaše treninge 5x30 sekundnih pospeškov z 2 minutnim lahkotnim tekom za okrevanje, ki jih izvedete proti koncu dolgega teka.
Tecite prvo polovico dolgega teka v sproščenem tempu, nato pa pospešite tako, da boste kilometer pretekli za približno 5-10 sekund hitreje. V zadnjih 3-5 kilomterih pa se potrudite, da boste dosegli tekmovalni tempo.
Dobro je, da izmenjujete težje in lažje treninge vsak teden.
Dodajte 2-4 kilometre težjim treningom. Tako boste povečali kilometrino in se obenem naučili teči tudi bolj utrujeni.
Če na teden delate 2-3 intervale, enega nadomestite z srednje dolgim tekom sredi tedna. Dolžina naj bo nekje 70-80% tiste, ki jo sicer izvajate za dolge teke, poskusite pa zadnje kilometre preteči v nekoliko hitrejšem tempu.
Povzeto po: Change up your running routine, dostopen
.