Kaj je »crash« trening - in ali je priporočljiv?

Kaj je »crash« trening - in ali je priporočljiv?
14.11.2020 AVTOR: A. T., Foto: Brooks running/ Facebook

Ali lahko »crash«trening izboljša kondicijo ali vas pripelje k zdravniku?

Vsi vemo, da je ključ do doslednega treninga majhno, postopno povečanje. Toda ali lahko občasni, dobro vodeni intenzivni treningi v nekaj dneh povzročijo še večje koristi? To je namreč filozofija za »crash«treningom. Če njegovo ime zveni nepremišljeno, je teorija, ki stoji za njim, potencialno trdna. Za tiste, ki delajo od 9 do 5, je »velik« konec tedna smiseln. 

V ultramaratonski skupnosti je dokaj običajno, da ljudje čez vikend izvajajo dolge tekaške treninge, da posnemajo zahteve po dolgem teku na utrujenih nogah. In takšen slog treninga ni nič nenavadnega niti pri tekačih na srednje proge. V sedemdesetih letih prejšnjega stoletja je slavni britanski Milers 'Club, med katerim je bil tudi Steve Ovett, vodil tridnevni »tabor«, v tem času pa so njegovi tekači skušali večino svojega tedenskega zvezka umestiti v 72-urno obdobje. Temu bi sledili štirje dnevi lažje treninga. 

Trener ekipe GB GB in trener Robbie Britton dvomi glede prednosti »crash« treninga, saj celo tiste s posebno nabito polnimi ali neobičajnimi urniki sredi tedna, spodbuja »da se trudijo z rednimi 30-minutnimi treningi, namesto da bi vse skušal stisniti v vikend«. Če pa ste radovedni in želite preizkusiti »crash« trening, boste izboljšali možnosti, da iz njega izstopite brez poškodb, če boste trenirali pametno. »Kar bi običajno svetoval, je boljši, težji trening v soboto, čemur sledi lažji, a daljši tek v nedeljo,« pravi Britton.»Stresirate se na nekoliko drugačne načine in prva ura vašega dolgega teka je lahko ogrevanje, regeneracija in pomoč mišicam, da si opomorejo od prejšnjega dne.« 
Če boste pretiravali, boste verjetno raje naredili korak nazaj kot naprej. »Če boste preveč zbiti, da bi med tednom tekli zaradi napornih vikend treningov (ne glede na to, ali gre za trening in/ali zabave), potem to doslednost zamujate, nekoliko lažji vikend pa bi lahko spodbudil motivacijo in vam pomagal najti čas med tednom,« pravi Britton. »Treba je trdo delati, vendar je treba tudi okrevati in postati močnejši. Eno brez drugega ne bo pripeljalo do želenih izboljšav.«

Vikendi zahtevnejših treningov
Trije primeri »crash«treningov:

Za 5KM: 
sobota: 6 x 1 km 90 sekund odmora, nato 4 x 300 m in 300 m za regeneracijo.
nedelja: 90-minutni tek, v drugi polovici 30 minut z enakomernim naporom.

Za maraton
sobota: 70-minutni tek, vključno z 2 x 10 min v maratonskem tempu. 
nedelja: dvouren progresivni tek, ki ga zaključite z maratonskim tempom (ne pozabite na »gorivo«)

Za ultrateke
sobota: 80-minutni tek, vključno s 3 x 10 min neprekinjenim tekom v hrib in z 2 minutnim počitkom. 
nedelja: 3-uren tek v lahkotnem tempu

Povzeto po: What is ‘crash’ training – and is it advisable?, ki je dostopen tukaj.

Značke: Trening
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ