Poškodbe, ki jih lahko dobite, če želite prehitro doseči preveč

Poškodbe, ki jih lahko dobite, če želite prehitro doseči preveč
20.10.2014 AVTOR: Tina Ambrožič
Kljub temu, da večina tekačev ve, da se tedensko lahko razdalja poveča le za 10% odstotkov, marsikdo to pravilo pogosto prekrši. A to se nam kaj hitro lahko maščuje s kakšno neprijetno poškodbo.

Danski raziskovalci so izvedli raziskavo, s katero so leto dni sledili treningu kar 873 tekačem. V tem času sta se kar 202 tekača srečala z eno od tekaških poškodb, ki je bila kriva za omejitev ali prenehanje s tekom za vsaj teden dni. Seveda so raziskovalci tekače razporedili v tri skupine: tiste, ki so svoje razdalje tedensko tekaško razdaljo podaljševali za manj kot 10%; tiste, ki so razdaljo podaljševali za 10-30% odstotkov; in tiste, ki so razdaljo podaljšali za več kot 30%. Ugotovili so, da so se tipi poškodb, ki so jih tekači utrpeli, razlikovali glede na večanje razdalje. In sicer so tisti, ki so tedensko razdaljo povečali za več kot 30% imeli več verjetnosti, da so si pridelali poškodbo vezano na pretirano podaljšanje teka. Prav to pa je krivo za poškodbe, kot so: kronične bolečine v kolenih, sindrom trenja ilotibialne vezi, poškodbe zadnjičnih mišic, bursitis, itd.
Poškodbe, vezane na razdaljo pa presenetljivo niso vključevale pogostih tekaških poškodb, ki so običajno vezane na prehitre pospeške oz spremembe tempa teka. To so, na primer, pretegnjene stegenske mišice, stresne frakture, poškodbe ahilove tetive itd.
Strokovnjaki so seveda zaključili, da ni nujno, da se vam bo ob enem pretirano podaljšanem teku zgodila poškodba, vsekakor pa tega ne morete početi vsak teden. Preobremenitev bi se namreč prej ali slej končala slabo in vam dodobra pokvarila vse načrte za nadaljne treninge.

Povzeto po: The most common injuries from too quick mileage increase, dostopno tukaj.

Značke: Trening, Zdravje, Prehrana
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ