
Pomanjkanje vitamina D ni niti tako redko, saj je vir tega sončna svetloba, oziroma ultravijolični žarkov B (UVB), iz katerih naše telo sintetizira vitamin D. Ker pa si priporočene dnevne količine ne moremo vedno zagotovi, sploh ne v zimskih mesecih, se lahko zgodi, da nam ga začne primanjkovati. Čeprav si pri polnjenju rezerv lahko pomagamo tudi z določeno hrano, ki ta vitamin vsebuje (na primer morska hrana, jajca in gobe) to ni vedno dovolj. Pomanjkanje vitamina D se žal lahko začne kazati tudi v slabšem zdravstvenem stanju. S pomočjo vitamina D se namreč lažje absorbira kalcij, ki je potreben za zdrave kosti. Če ga nimate dovolj, so možnosti za razne frakture povečane, sploh, če se ukvarjate s tekom. Tisti, ki veliko trenirajo, pa se pogosto pritožujejo tudi nad pogostimi bolečinami v mišicah po treningih. Nenazadnje pa v primeru pomanjkanja vitamina D oslabi tudi imunski sistem, zato lahko hitreje zbolite.
Kaj morate torej narediti, da vam tega za zdravje in aktivnost zelo pomembnega vitamina ne bi primanjkovalo? Poskusite naslednje.
- Vsak dan si privoščite vsaj 10 minut na soncu, kateremu izpostavite čim večji del telesa. Seveda pa ne pozabite svoje kože zaščititi s kremo z zaščitnim faktorjem.
- Uživajte hrano, ki vsebuje vitamin D: morska hrana, sir, jajca, gobe.
- Ne pozabite na maščobe! Vitamin D je v topen v vodi, kar pomeni, da morate v kombinaciji s hrano, ki ga vsebuje, uživati tudi zdrave maščobe, da bi se ta lahko absorbiral v telo.
- Pred jemanjem prehranskih dodatkov vitamina D se posvetujte z zdravnikom. Če menite, da vam vitamina D resno primanjkuje, seveda lahko posežete po prehranskih dodatkih, ki ga vsebujejo. Ker pa vitamina D lahko zaužijete preveč, kar bi bilo nevarno, se pred jemanjem kakršnihkoli dodatkov, posvetujte z zdravnikom.
Viri:
The link between vitamin D and athletic performance, ki je dostopen tukaj.
Ask the dietitian: Getting enough salt and vitamin D, ki je dostopen tukaj.