8 mitov o hidraciji

8 mitov o hidraciji
13.12.2021 AVTOR: Tina Ambrožič
Žejo je pač treba potešiti. A ne vedno tako, kot narekujejo številne smernice, ki jih znova in znova zasledimo v javnosti.

Ne glede na to, da je hidracija pravzaprav preprosta stvar in narekuje, da je žejo pač potrebno potešiti, se v javnosti o njej pojavlja veliko zavajajočih informacij. Le-te nas na koncu tako zmedejo, da ne vemo, kaj pravzaprav je res in kaj ne. Zato smo se odločili, da jih enkrat za vselej razčistimo.



Mit: Popijte vsaj osem kozarcev vode na dan



Resnica:

Seveda potrebujete dnevno zaužiti neko določeno količino tekočine, a koliko točno je odvisno od vsakega posameznika. To pa ni nujno le osem kozarcev! Vsak posameznik, posebej atleti, imajo drugačne potrebe. Strokovnjaki pravijo, da naj bi ženske zaužile dobra 2,5 litra tekočine, moški pa liter več. Poudarjajo pa da večina ljudi zadovolji svoje potrebe po tekočini tako, da sledi občutku za žejo.



Mit: Urin naj bo svetel in vedeli boste, da ste popili dovolj



Resnica:

To, da mora biti urin svetel, je malce pretirana izjava. Dovolj je že, da je bledo rumen, tako kot limonada. To pomeni, da ste hidrirani. Če je popolnoma čist, pomeni, da ste pretiravali. Po drugi strani pa, če je vaš urin obarvan kot jabolčni sok ali celo temnejši in smrdi, bi morali zaužiti več tekočine.



Mit: Kofein prispeva k dehidraciji
Resnica:

Res da kofein poživi telo in pomaga, da trening opravite še bolje, a obenem naj bi tudi dodatno dehidriral vaše telo. No, to ni čisto res. Zadnje raziskave so pokazale, da so doze kofeina v okviru 250-300 miligramov (kar je enako dvem skodelicam kave), le minimalno vplivale na odvajanje tekočine iz telesa. Zadnji rezultati raziskav so tudi pokazali, da tudi to čisto ne drži. Če tečete v roku ure ali dveh po zaužitju kave, ne boste nič več urinirali. Veliko bolj verjetno je, da se med vadbo, krvni obtok premika v smeri mišic in stran od ledvic, zato to ne vpliva na izločanje seča. Nadalje, če kofein uživate pozno dopoldne ali v obliki pijače, ki vsebuje kofein ob kosilu, je vaše telo na to navajeno, in je tako njegov vpliv minimalen.



Mit: Občutje žeje ni dobro orodje za zadovoljevanje hidracije
Resnica:

Žeja je nedvomno zelo močan napovedovalec tega, da telo potrebujete tekočino – nekateri strokovnjaki celo trdijo, da je tudi edini, ki ga potrebujete. Naše občutje žeje naj bi namreč bilo zelo natančno. Čeprav je ob tem dobro, da imate tudi druge metode, ki zagotavljajo, da ste hidrirani, na primer, potenje. Da bi vedeli, koliko tekočine izgubite med treningom, se stehtajte pred in uro po njem. Ne bo odveč, če boste to porabo redno spremljali, saj boste tako telesu lažje zagotovili dovolj tekočine. Za pol kilograma izgubljene teže morate vnesti približno pol litra tekočine. Seveda ni vaš cilj, da izenačite izgubo in vnos, a dobro je, da se temu čim bolj približate. Nikakor pa ne uživajte več tekočine, kot ste je izgubili.



Mit: Voda je najboljša za hidriranje telesa



Resnica:

Voda je res odličen izbor, a ne tudi najboljši za vsako situacijo. Za lahkoten tek na ne prav vroč dan bo dovolj. Če pa tečete v izjemno vlažnih in toplih dnev, po možnosti daljše teke pa potrebujete več kot le vodo. Nadomestiti namreč morate izgubljen natrij, druge minerale ter elektrolite. Le-te pa dobite v športnih napitkih.


Mit: Nikoli ne morete zaužiti preveč tekočine
Resnica:

Seveda lahko zaužijete preveč tekočine, kar je lahko usodno. Preveč vode lahko povzroči hiponatremijo, stanje, pri katerem nivo natrija v krvi pade nevarno pod dovoljeno mejo. Takih primerov je sicer malo, so pa nekateri posamezniki bolj nagnjeni k temu. Predvsem so to manjši tekači; tisti, ki maratone zaključijo pot štirimi urami; ter tisti, ki veliko hodijo in tečejo v hladnejšem vremenu. Kako preperečiti hiponatremijo? Najbolje tako, da poslušate svoj občutek za žejo.



Mit: Uživanje velikih količin vode je dobro za razstrupljanje
Resnica:

Ni dokaza o tem, da naj bi velike količine vode prispevale k bolj čistemu telesu. Pretirane količine vode lahko prej zmanjšajo sposobnost ledvic za filtriranje krvi. Več vode naj bi zato pili le tisti, ki imajo težave z ledvičnimi kamni.



Mit: Hidriranost telesa zmanjšuje možnost za vročinsko kap
Resnica:

Vročinska kap je stanje, pri katerem telesna temperatura naraste preko 40 stopinj celzija. Ljudje, ki so dehidrirani so veliko toplejši. Za vsak odstotek telesne mase, ki se izgubi s potenjem, telesna temperatura naraste za pol stopinje. Prav zato je ustrezna hidriranost telesa izjemno pomembna za preprečevanje vročinske kapi. Čeprav je tukaj še vedno veliko število drugih stvari, ki igrajo vlogo pri tem, na primer: velikost, intenzivna vadba, stopnja telesne pripravljenosti pa starost, vlaga in temeperatura zraka. Seveda dobro, da ste ustrezo hidrirani, saj s tem zmanjšate možnosti za zdravstvene težave, a vseeno je bolje, da ste pozorni na vsako malenkost.



Povzeto po: 8 hydration myths busted, dostopen

tukaj

.

Značke: Trening, Prehrana
Komentarji
Revija
BREZPLAČEN IZVOD
KOMPLET REVIJ